Zahraničí

Nejhledanější drogový boss zadržen. Dopadly ho kolumbijské ozbrojené síly

Kolumbijským ozbrojeným silám se v sobotu povedlo zadržet drogového bosse Daira Antonia Úsugu, který vystupuje pod přezdívkou Otoniel. Patřil k těm nejhledanějším drogovým bossům v zemi. Při zásahu zemřel jeden policista. Informovala o tom BBC.

Kolumbijské ozbrojené síly v sobotu dopadly Otoniela, nejhledanějšího drogového bosse v zemi, píše BBC. Bogotá za informace o něm nabízela odměnu ve výši až tří milionů pesos, což je v přepočtu přes 17,5 milionů korun. Spojené státy také vypsaly odměnu za informace. Nabízely pět milionů dolarů, tedy přes 110 milionů korun.

Padesátiletý drogový boss je šéfem gangu Los Urabeňos, který je známý také jako Klan ze zálivu. Gang v Kolumbii ovládá velkou část obchodu s drogami. Otonieli mimo jiné hrozí obvinění z vysílání lodí s kokainem do USA, zabíjení policistů a rekrutování dětí.

Související obsah

Sobotní operaci provedlo více než 500 vojáků. Někteří byli vysláni jako posily z USA a z Velké Británie. Otoniela se podařilo zadržet v regionu Urabá na severozápadě Kolumbie. Veřejnost o tom informoval kolumbijský prezident Iván Duque. "Jde o největší úder proti drogovému obchodu v tomto století. Je srovnatelný jen s pádem Pabla Escobara v 90. letech," popsal operaci Duque na tiskové konferenci.

Kolumbijský prezident na tiskové konferenci také oznámil, že při zásahu zemřel jeden policista. "Otoniel byl nejobávanější drogový boss na světě, vrah policistů, vojáků a místních aktivistů," dodal Duque.

Kolumbijské bezpečnostní síly gang označily za nejmocnější zločineckou organizaci v zemi, úřady USA jej popisují jako těžce ozbrojený a násilný gang. Předpokládá se, že má asi 1800 členů, kteří se rekrutují převážně z krajně pravicových polovojenských skupin. Někteří členové byli zadrženi v Argentině, Hondurasu, Peru, Brazílii a Španělsku.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz