Zahraničí

Pašeračka Tereza prý slaví zkrácení trestu. Ministerstvo kroutí hlavou

Pašeračka Tereza prý slaví zkrácení trestu. Ministerstvo kroutí hlavou
Zdroj: Lahore News

Odvolací soud by měl případ pašeračky Terezy H. projednat 25. října. Jde už ale o několikátý náhradní termín, který si Češka vězněná v Pákistánu za pašování drog vyslechla. Podle Blesku se prozatím mohla radovat alespoň z toho, že jí tamní úřady snížily trest o tři měsíce. Mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová ale tvrdí, že žádné takové informace neobdržela.

Pašeračku Terezu soud poslal za mříže v březnu 2019, tedy více než rok poté, co ji pákistánští celníci zadrželi na letišti v Láhauru v lednu 2018. V jejím kufru objevili přibližně devět kilo heroinu. Vyslechla si rozsudek osm let a osm měsíců ve vězení, se kterým mladá Češka od začátku nesouhlasí.

Netrpělivě tak čeká na odvolací soud. Ten byl ale už několikrát odložen, například kvůli kriketovému turnaji nebo pandemii koronaviru. Kauzu pašeračky odročili naposledy minulé pondělí. "Nový termín je 25. října," sdělila TN.cz mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová.

Právník už dříve uvedl, že ve chvíli, kdy se případ začne opět projednávat, je podle něj šance na osvobození Češky 90procentní. Chce argumentovat procesními nedostatky při projednávání kauzy u prvoinstančního soudu.

Související obsah

​Z Pákistánu ovšem prý přicházejí i povzbudivé zprávy. Podle zdroje Blesku obeznámeného s případem české pašeračky měly úřady pašeračce zkrátit pobyt za mřížemi. "U příležitosti svátku Eid Milad-un-Nabi vláda Pákistánu snížila tresty vězňů o tři měsíce. Netýká se to zločinů terorismu a nebezpečných kriminálníků," sdělil zdroj.

Islámský svátek Eid Milad-un-Nabi se slaví na počest narozenin proroka Mohameda a vězni dostávají například dort. Ministerstvo zahraničí ale upozornilo, že žádnou zprávu o snížení trestu pro Terezu H. neobdrželo. "Nemůžeme to potvrdit. Vycházíme z informací našich pracovníků zastupitelského úřadu, kteří takovou informací nedisponují," vysvětlila mluvčí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Novým rakouským kancléřem se stane Karl Nehammer

Rakousko bude mít nového kancléře, stane se jím dosavadní ministr vnitra Karl Nehammer. Ten zároveň povede vládní stranu ÖVP (Rakouská lidová strana), informoval o tom list Kronen Zeitung. Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz ve čtvrtek oznámil, že v politice definitivně končí. Z funkce odstoupil v říjnu, když jej a jeho okolí začala policie vyšetřovat kvůli údajné korupci. Současný kancléř Alexander Schallenberg ve stejný den oznámil, že na funkci rezignuje ve chvíli, kdy se ÖVP dohodne na novém lídrovi.

Píše se na Deník.cz