Domácí

Maxík statečně válčí s SMA. Rodiče si ale vyslechli nepříjemnou zprávu

Maxík statečně válčí s SMA. Rodiče si ale vyslechli nepříjemnou zprávu
Zdroj: Maxik_SMA

Příběh malého Maxíka vzbudil v Česku velkou solidaritu. Chlapec trpí spinální svalovou atrofií II. typu a kvůli své nemoci potřeboval speciální lék. Češi během deseti dní chlapci poslali asi 50 milionů korun. Maxík lék dostal už před rokem a půl, bojovat ale musí dál. Jeho rodina teď řekla, jak na tom je.

Tříletý Max trpí středně těžkou formou spinální svalové atrofie II. typu. To znamená, že je schopný se posadit, ale není schopný samostatné chůze. U takových pacientů dochází ke zkracování šlach a často trpí těžkými skoliózami páteře. To je případ i malého Maxíka.

Podle Maxíkových rodičů jde jeho vývoj dopředu. Jak jim ale několikrát zopakovali lékaři, nebude mít nikdy sílu jako zdravé děti, protože mu byla nemoc diagnostikována pozdě. Se svými problémy musí neustále bojovat. "Jedním z nich je skolióza páteře, která se mu za poslední dobu zhoršila. Po konzultaci s terapeuty, kteří s Maxíkem dlouhodobě cvičí, nám byl doporučen korzet," uvedla rodina tento týden na facebooku.

Související obsah

Maxíka korzet naštěstí nebude plnohodnotně omezovat v pohybu. "Je nutné zachránit, co se dá a brát věci tak jak jsou. S vaší podporou a péčí, která se Maxíkovi dostává, to je všechno jednodušší," uzavřela s poděkováním rodina.

Když se malý Maxík narodil, nikoho nenapadlo, že by s ním něco mohlo být jinak. Po nějaké době, co se s ním maminka vrátila z porodnice, začala tušit, že je něco v nepořádku. Diagnóza byla zdrcující a možnosti léčby také. Po čase se objevila možnost užít nový lék Zolgensema, který ovšem pojišťovna neproplácela. Dalším háčkem bylo, že si jej pacient musí vzít ještě před 2. rokem věku a rodina tak měla omezený čas na sehnání peněz.

Dnes jsme si po nějaké době zase udělali "výlet" do Rakouska. Maxíkův vývoj jde sice dopředu, ale jelikož mu nemoc byla...

Posted by Maxik_SMA on Friday, October 22, 2021

Čechy příběh Maxíka dojal, vybrali na něj více než 50 milionů za pouhých deset dní. Do kauzy se tehdy vložil i premiér Andrej Babiš (ANO) a lék Maxíkovi i jiným dětem nakonec zaplatila pojišťovna. Více si o příběhu malého bojovníka můžete přečíst v tomto článku.

Maxík po léčbě dělal velké pokroky. Podívejte se na reportáž (25.12.2020):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Izrael jako první země na světě uzavře kvůli omikronu své hranice

Izrael hodlá jako první země světa zakázat úderem nedělní půlnoci vstup všem cizincům kvůli nové mutaci koronaviru omikron. Izraelci vracející se domů budou muset do karantény, včetně těch očkovaných. Vláda vychází z předpokladu, že omikron se už rozšířil do většiny zemí. Nařízení má platit dva týdny, během nichž budou odborníci zjišťovat, jak účinné jsou proti potenciálně nebezpečnější mutaci covidové vakcíny.

Píše se na Deník.cz