Domácí

Na lék pro Maxíka se skládalo celé Česko. Po roce stále tvrdě bojuje

Na lék pro Maxíka se skládalo celé Česko. Po roce stále tvrdě bojuje
Zdroj: Maxik_SMA

Příběh dvouletého Maxíka, který trpí svalovou atrofií, obletěl loni celé Česko. Mezi lidmi vzbudil příběh velkou vlnu solidarity a zhruba 50 milionů korun se vybralo za neuvěřitelných deset dní. Od chvíle, kdy chlapec lék dostal, uběhl již rok. Maxík dělá velké pokroky, ale musí pořád bojovat.

Když se malý Maxík narodil, nic nenasvědčovalo tomu, že by měl být jiný než ostatní děti. Poté, co se s ním maminka vrátila z porodnice, začala však tušit, že něco není v pořádku. Diagnóza byla zdrcující – spinální svalová atrofie II. typu (SMA).

Po čase ale Maxíkovi i jeho rodičům konečně svitla naděje. Tou byl nový lék Zolgensma, který ale tehdy pojišťovna neproplácela a navíc ho mohl Max dostat jen do druhých narozenin. Rodiče kromě toho museli řešit i další byrokratické překážky. Více se dozvíte v tomto článku

Příběh malého bojovníka a jeho rodičů tehdy obletěl celou republiku a díky obrovské vlně solidarity Češi vybrali více než 50 milionů za neuvěřitelných 10 dní. Do celé kauzy se navíc vložil i premiér Andrej Babiš (ANO) a lék Maxíkovi i jiným dětem nakonec zaplatila pojišťovna. 

Související obsah

14. května 2020 tak Maxík mohl dostat vytoužený lék. A rodičům od té doby dělá velkou radost. Už v srpnu se dokonce postavil na nohy a jeho neuvěřitelná radost tehdy dojala snad každého. 

"Já stojím," Maxík se chlubí velkým úspěchem:

Další velkým pokrokem se rodiče pochlubili na Vánoce. Maxík si k vánočnímu stromečku dolezl po čtyřech. 

A chlapec v boji se zákeřnou nemocí pokračuje i po roce. "Za ten rok se toho hodně změnilo. Zesílil jsem a získal nové dovednosti," napsali Maxíkovi rodiče. Chlapec ale stále musí dřít. "Je nutné hlídat má zádíčka, aby se mi nezhoršovala skolióza. Stále na sobě tvrdě makám. Snažím se a bojuju jako lev, abych získal co nejvíce z toho, co mi nemoc nestačila vzít," dodali rodiče. 

Spinální svalová atrofie II. typu, kterou malý Maxík trpí, je středně těžkou formou tohoto onemocnění. Pacient je schopný se posadit, ale není schopný samostatné chůze. Kromě svalové slabosti dochází také ke zkracování šlach a pacienti často trpí těžkými skoliózami páteře. V pozdějších fázích nemoci přicházejí problémy s dechem a s polykáním. Pacienti s touto diagnózou se dožívají 20 až 30 let.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Česko za pátek eviduje 17 659 nově potvrzených případů covidu-19

V pátek v Česku přibylo 17 659 případů covidu, což je o 2 700 méně než před týdnem. Nejvíce nakažených na 100 000 obyvatel je momentálně v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště, Olomouc a Žďár nad Sázavou. V nemocnicích se s covidem aktuálně léčí 6 786 pacientů, z toho 1 052 s těžkým průběhem. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Píše se na Deník.cz