Ekonomika

Čechy drtí zdražování. Ekonomové radí, jak můžete ušetřit až desetitisíce ročně

Kvůli zdražování energií si rodina se dvěma dětmi v příštím roce v průměru připlatí zhruba dva a půl tisíce korun měsíčně. TV Nova se proto zeptala odborníků, kde ušetřit na provozu domácnosti a jak ušetřené peníze investovat.

"Když budeme důsledně vypínat své spotřebiče, jakmile je nebudeme používat, ušetříme 2000 korun ročně. Důsledně vyndavat nabíječky do mobilů, v tom případě také ušetříme 1500 až 2000 korun," upozorňuje ekonom Lukáš Kovanda. Když doma topení stáhnete o tři stupně, můžete dosáhnout úspory až 12 tisíc korun za rok.

Ušetřit několik tisíc ročně se dá i na správném zateplení domu či bytu, pomáhají také trojskla v oknech. "Pořídit si tepelné hlavice na topení. A možná hledat další alternativní zdroje. To znamená k plynu si pořídit i malá krbová kaménka," radí ekonomka Helena Horská.

"Na vodě se dá ušetřit tak, že se lidé budou místo koupele sprchovat. Na tom se dá ušetřit opravdu hodně, je to 3000 korun ročně na jednu osobu," tvrdí Kovanda.

"Češi velmi výrazně plýtvají potravinami a zbytečně je vyhazují. Polotovary jsou výrazně dražší než základní potraviny, jako je rýže, fazole, hrášek," pokračuje ekonom Štěpán Křeček. "Nejhorší věcí je nakupovat hladový. Protože člověk, když má hlad, tak nakupuje věci, které pak ani nesní," doplňuje ho Horská.

Související obsah

​"Lidé by si měli překontrolovat své platby, jestli za služby, které již využívají, nelze platit méně," doporučuje Křeček.

Ušetřit se dá například také tím, že nebudeme používat sušičku. A pokud prádlo správně rozvěsíme, nepotřebujeme ani žehlit. Několik stovek korun ušetříme, pokud při vaření používáme pokličku.

Když doporučení od ekonomů sečteme, rodina se dvěma dětmi může ušetřit až 32 tisíc korun ročně. A co udělat s ušetřenými penězi, aby neztrácely hodnotu? Češi jsou zvyklí nechávat peníze na běžných účtech, výjimkou není ani schovávání hotovosti v domácnostech.

"Je to strašně špatně. My to bohužel vidíme na všech statistikách, které banky a centrální banka udávají. Je to to nejhorší, co lidé s penězi mohou dělat," vysvětluje ekonom a bývalý ředitel Komerční banky Radovan Vávra, který radí peníze investovat

"Doporučoval bych se obrátit na svou banku. V těch kamenných budovách sedí lidé, kteří vám poradí, co je pro každého z nás vhodné," dodává. Podle Vávry má smysl investovat i jen stokoruny měsíčně.

Jakub Slavík, sei, TN.cz

K tématu Ekonomika

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz