Ekonomika

Kvůli cenám energií jdou kamna na dračku. Výrobci jsou zavalení na měsíce dopředu

Kvůli zdražování energií roste zájem o kamna a krbové vložky. Jejich výrobci jsou momentálně zavalení prací na měsíce dopředu. O třetinu stoupl také zájem o palivové dříví, a lidé ho teď dokonce objednávají po celých nákladních autech.

Kvůli rostoucím cenám energií se hodně lidí chystá vytápět dřevem. A tomu se přizpůsobili i výrobci kamen a krbových vložek. Horkou novinkou je například vložka, kde se dá oheň zapálit na dálku a dvířka otevřít mobilem.

Výroba vložky na míru trvala loni týden, dnes čtrnáct dní, a dokonce i tento typ zboží už kupují zákazníci do zásoby. "Chtějí to do garáže až na příští rok, kdy se obávají zdražení," říká prodejce krbových kamen Jiří Pithart.

Paní Vendula z Bohuňovic u Olomouce trend jen potvrzuje. Topí elektřinou a nedávno si pořídila i malá kamna. "Je to hezký, příjemný teplo a ještě něco ušetřím," pochvaluje si.

Prodejci dřeva se teď nezastaví. Kvůli drahým energiím už neprodávají dříví po kubíkách, ale rovnou po kamionech. "Zájem mezi drobnými odběrateli se zvýšil o 20 až 30 procent," prozradil ředitel společnosti Městské lesy Chrudim Zdeněk Odvárka.

Související obsah

​Cena dřeva vzrostla o pětinu. Kubík smrkového dříví stojí 500 korun, je to ale bez dopravy a materiál se ještě musí naštípat. Oproti loňsku šla cena dříví sice nahoru, ale stále je na poloviční hodnotě než před třemi lety.

Dům zarovnaný dřevem má i pan Jan Kolomý z Lanškrouna. Ročně ho spálí třináct kubíků a vytopí s ním celý dům. "Ušetříme řádově 40 tisíc, máme svůj les," svěřil se.

Ti, kteří krb používali jen pro romantickou atmosféru párkrát do roka, se teď chystají pořádně zatopit. Technik, který by zařízení zkontroloval, ale dorazit hned nemůže. "Musejí čekat 14 dní i tři neděle, než na ně dojde řada," upozorňuje Pithart.

Nestíhají ani kominíci. "Kontrolu a čištění musí provést jednou ročně osoba způsobilá," uvedla mluvčí pardubických hasičů Vendula Horáková. Kvůli častějšímu vytápění dřevem se zvýšil i počet požárů komínů. Na Pardubicku hasiči v rozmezí několika hodin vyjížděli hned dvakrát.

Související obsah

Zdražení se dotklo i kotlů

Ceny těch nejúčinnějších kotlů na dřevo a pelety letí nahoru. Kdo s výměnou starého kotle zaváhal, ten si musí připlatit a navíc propásl nejlepší roky, kdy stát rozdával peníze. O kotlíkové dotace mohou nově žádat jen nízkopříjmové domácnosti, jejichž čistý měsíční příjem nepřesáhne 14 282 korun na osobu.

Domácnosti s vyššími příjmy už dostanou dotaci na kotel jen 50 procent z programu Zelená úsporám. Kdo zaváhá i teď, ten nakonec místo státní podpory dostane jen tučnou pokutu. Od září roku 2022 budou neekologické kotle zakázané s hrozbou sankce 50 tisíc korun.

Více se dozvíte v reportáži:

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Novým rakouským kancléřem se stane Karl Nehammer

Rakousko bude mít nového kancléře, stane se jím dosavadní ministr vnitra Karl Nehammer. Ten zároveň povede vládní stranu ÖVP (Rakouská lidová strana), informoval o tom list Kronen Zeitung. Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz ve čtvrtek oznámil, že v politice definitivně končí. Z funkce odstoupil v říjnu, když jej a jeho okolí začala policie vyšetřovat kvůli údajné korupci. Současný kancléř Alexander Schallenberg ve stejný den oznámil, že na funkci rezignuje ve chvíli, kdy se ÖVP dohodne na novém lídrovi.

Píše se na Deník.cz