Počasí

Teplý podzim nečekejte, varuje ČHMÚ. Zveřejnil měsíční předpověď počasí

Teplý podzim nečekejte, varuje ČHMÚ. Zveřejnil měsíční předpověď počasí
Zdroj: Getty Images

V pondělí ráno se teploty v Česku lišily i o 20 °C a meteorologové upozorňují, že se podzim ještě o slovo ani pořádně nepřihlásil. Stane se tak až v následujících týdnech. Z měsíční předpovědi vyplývá, že by se Češi měli připravit na stále chladnější teploty i přes den.

Začátek nového týdne s sebou do Česka přinesl velké teplotní rozdíly. Zatímco na meteorologické stanici Hejnice naměřili po ránu osm stupňů nad nulou, na Jezerní slati se rtuť teploměru dostala na hodnotu nižší než -10 °C.

Podívejte se na úterní předpověď počasí: 

Meteorologové ještě téhož dne vydali měsíční předpověď počasí, ze které vyplývá, že brzy se začnou teploty i přes den ještě více přibližovat k nule a k mrazivým hodnotám. Nejchladnější má být týden od 8. listopadu.

Související obsah

​"Předpokládáme, že období od 25. října do 21. listopadu 2021 bude na našem území jako celek teplotně průměrné až slabě podprůměrné. S pokračujícím podzimem budou průměrné týdenní teploty postupně klesat," upozorňuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Žádné extrémní výkyvy teplot oproti předešlým rokům ale experti neočekávají. "Většinou by se teploty měly pohybovat v mezích hodnot běžných pro danou roční dobu," dodávají.

Dlouhodobá průměrná teplota v Česku v období od 25. října do 21. listopadu je 6 °C. Nejteplejší byl rok 2013, kdy průměrná teplota v těchto dnech dosáhla hodnoty 8,2 °C. Naopak v roce 1941 klesla na 1 °C, což je v historii měření nejméně.

V porovnání s dlouhodobým průměrem bude s největší pravděpodobností nejchladnějším třetí předpovědní týden, tedy od 8. listopadu. Pršet by v následujícím měsíci mělo méně, než je obvyklé. "Zejména v první polovině předpovědního období budou srážky velmi slabé, v některých dnech žádné. Ve druhé polovině období očekáváme přibývání celkového množství srážek, ale jejich týdenní úhrny by se měly pohybovat blízko hranice průměrných a podprůměrných hodnot," uvádí ČHMÚ.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1 500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6 431 pacientů s covidem, z toho 1 018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz