Domácí

Řada řidičů doplatila na střídání teplot. Mnoho jich ještě ani nepřezulo

Přes den slunečno a teplo, nad ránem mlhy a na mnoha místech teploty lehce pod nulou, to nás čeká i v dalších dnech. Takové střídání teplot je nebezpečné pro řidiče. A řada z nich na to už v pondělí doplatila.

Pro řidiče je podzim snad nejnebezpečnějším ročním obdobím. I v pondělí se bouralo na mnoha místech, třeba na Bruntálsku se srazila dvě nákladní auta. "Po kolizi vozidel došlo ke zranění posádky jednoho z vozidel," uvedla mluvčí policie Moravskoslezského kraje Zlatuše Viačková.

Po srážce dvou kamionů v pondělí dopoledne na Pražském okruhu se jeden z nich převrátil. Okamžitě se vytvořily dlouhé kolony. Tři lidé se zranili u nehody poblíž Mikulovic na Jesenicku. S tím, jak klesají teploty, se přidávají namrzlé silnice.

"Nebezpečí hrozí zejména na mostech. Zradou je takový ten černý led, který není vidět," myslí si koordinátor BESIP Zdeněk Patík.

Podle odborníků je už dávno čas na zimní pneumatiky. Mnozí řidiči ale s přezutím otálejí. "Ještě je brzy, si myslím," nebo "Letos jsem ještě nepřezul, nebyl čas," říkají.

Související obsah

Kombinace, která dokáže nepříjemně potrápit šoféry. Přes den modrá prosluněná obloha, jenže po ránu mlhy a namrzající silnice. Zimní pneumatiky na autech zlínských řidičů byly v pondělí vidět jen sporadicky.

Jenomže najít rychle volné místo v autoservisech je takřka nemožné. "Intenzivně přezouváme už asi třetí týden. Nejbližší volný termín je zhruba za deset dní," popsal majitel pneuservisu Tomáš Bačík.

K mrazíkům se přidají mlhy a nebezpečí ještě vzroste. "Budou výrazně snižovat naši dohlednost a na podchlazených komunikacích se může vytvářet námraza. Pozor na nebezpečí smyku," varovala meteoroložka Dagmar Honsová.

O tom, jak může být námraza nebezpečná, se už řidiči přesvědčili před dvěma týdny. A to rovnou na naší nejvytíženější dálnici D1 u Velkého Meziříčí, kde se odehrála nehoda.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1 500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6 431 pacientů s covidem, z toho 1 018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz