Zahraničí

Japonská princezna se vzdala titulu i peněz! Vdala se za poddaného

Japonská princezna Mako v úterý přišla o svůj královský titul i milionový majetek. Obojího se vzdala proto, aby si po několika letech mohla konečně vzít neurozeného právníka. Novomanželé v Japonsku ale zůstat nechtějí.

Japonská princezna Mako se v úterý ráno před palácem rozloučila se svými rodiči, sestrou a bratrem, následníkem trůnu. Mako (30), neteř japonského císaře Naruhita, v úterý totiž oficiálně přišla o svůj královský titul, jak informovala agentura AP. O ten přicházejí všechny členky japonské císařské rodiny, když se rozhodnou vdát za člověka neurozeného původu. Princezna Mako se ale jako první od druhé světové války vzdala také peněz, které princezny dostávají, když vstupují do manželství s poddanými. Odmítla tak částku přibližně 31 milionů korun.

Vše jen proto, aby se mohla provdat za Keie Komura (30), právníka, se kterým se poznala na vysoké škole. Princeznin vztah s Komurem budil v Japonsku značné kontroverze. Zvláště pak kvůli finančním sporům jeho matky. Vše vyústilo v to, že původní datum svatby muselo být posunuto o dva roky. Poté, co se Komuro rozhodl dále studovat v USA, rostl mezi Japonci názor, že takový nápadník není pro princeznu vhodný.

Mako a její manžel Komuro:

Princezna Mako a její manžel

"Pro mě je Kei nedocenitelným člověkem. Pro nás je manželství nezbytné, abychom mohli žít tak, jak nám velí naše srdce," prohlásila Mako. Ani svatba nebude tradiční. Bude chybět banket i tradiční novomanželské rituály. Stejně tak na ni nebude přizváno mnoho hostů. Po svatbě novomanželé v Japonsku nezůstanou. Plánují odjet do USA, kde si Komuro založil svou právní kancelář.

Související obsah

Jedinými následníky japonského trůnu jsou teď princ Akishino (55), otec princezny Mako, a jeho syn Hisahito (15). Princezny nemají nárok na korunu, pokud si nevezmou člověka urozeného původu. To vede k nedostatku dalších následníků trůnu a celkovému zmenšování císařské rodiny. Japonští konzervativci ale stále odmítají ženské následnictví nebo to, aby v čele císařské rodiny stála žena.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1 500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6 431 pacientů s covidem, z toho 1 018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz