Naše Česko

Z brigádníka na šéfa. Ředitel Avastu popsal cestu k miliardám

Ochrana svých dat na internetu, dobročinnost českých podnikatelů a jak se vypracovat z brigádníka na šéfa. Těmito tématy se ve čtvrtek zabýval ekonom Lukáš Kovanda v rozhovoru s miliardářem Ondřejem Vlčkem, šéfem Avastu, v pořadu Naše Česko.

Češi ve firmách podceňují kyberbezpečnost. Alespoň to tvrdí Ondřej Vlček, generální ředitel Avastu. "Riziko kybernetického útoku je opravdu hodně vysoko. Mnoho firem se o to začne zajímat, až když k němu dojde, což už je pozdě," varuje Vlček.

Podle něj je důležité si uvědomit, že cokoliv na internet pošlete, může být za 10 či 20 let dohledatelné. "Lidé bezmyšlenkovitě sdílí věci, které by je v reálném světě ani nenapadlo sdílet s celým světem. Neuvědomují si, že to nemusí vidět jen ta malá skupina pěti lidí, komu to poslali, ale všech těch pět miliard lidí na internetu. Všechno se to archivuje," upozorňuje šéf Avastu.

Související obsah

Vztahuje se to jak na děti, tak na dospělé. "Rada číslo jedna je: Sdílejte toho co nejméně. Je to velmi zrádné, aby lidé, zejména děti, taková kvanta dat sdíleli," říká Vlček. Oversharing, neboli sdílení více věcí, než by bylo zdrávo, podle něj dělají Češi jako největší chybu.

Vlček ale skrývá mnohem víc než jen spoustu znalostí z oboru kyberbezpečnosti. Je za ním neuvěřitelný příběh brigádníka, který se vypracoval na šéfa a miliardáře. "Ten proces trval 25 let. Přišel jsem do Avastu na letní brigádu," popsal své začátky Vlček. 

Související obsah

Poprvé se s počítačem setkal v 11 letech. "Začalo mě zajímat, jak to funguje, byl jsem samouk. Byl jsem takový klasický geek, který ležel v knihách a nekomunikoval s okolím," řekl Vlček.

"Za všech okolností je důležitá tvrdá práce, tu člověk neokecá. Pokud je ta práce zároveň zábavou, tak je to naprostá pecka. Ale když je blbý den a člověku se nechce vstávat a štve ho to, to se stává každému," podotkl s tím, že i milionáři mají špatné dny. "Občas jsem smutný a mám pocit, že je všechno na prd. Ale důležité je umět se postavit zpátky na nohy a jít dál," dodal.

Na reportáž Televizních novin se podívejte ZDE:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz