Naše Česko

Poslední šance. Ekologickému balíčku se senátoři mohou bránit žlutou kartou

Senátoři jsou poslední českou šancí, jak částečně zvrátit rychlý přechod Evropské unie k uhlíkové neutralitě. Mají čas do 8. listopadu, kdy musí Evropské komisi zaslat stanovisko, s čím v klimaticko-energetickém balíčku nesouhlasí. Podle některých senátorů a ekonomů totiž třeba zákaz prodeje nových aut se spalovacím motorem od roku 2035 bude mít pro českou ekonomiku fatální následky.

Třináct dní, to je šibeniční termín, do kdy čeští zákonodárci mohou do Bruselu poslat žlutou kartu, tedy vyslovení nesouhlasu s některými plánovanými změnami. "Žlutá karta se nedá udělit celému balíčku najednou," upozornil senátor za ODS Zdeněk Nytra (SPOLU).

Balíček obsahuje celkem třináct návrhů týkajících se změn v oblasti klimatu, energetiky a dopravy. Státy Evropské unie zavazuje třeba ke snížení emisí skleníkových plynů do roku 2030. Rok 2050 by měl přinést klimatickou neutralitu, jako je třeba omezení používání pesticidů a hnojiv.

"V současné době poškozuje českou ekonomiku zejména důraz balíčku na ukončení prodeje aut se spalovacím motorem. Toto by se mělo přehodnotit a mělo by se stanovit pozdější datum, než je rok 2035," prohlásil ekonom Lukáš Kovanda.

Související obsah

​Horní komora se problematice ekologického balíčku původně měla věnovat na úterním zasedání. Jenže senátoři se do rozhodování nehrnuli. Prý se nechtěli ukvapit.

"Je tam spousta konkrétních reálných návrhů vstupu do ekonomiky, takže se to musí všechno pořádně projednat. Jednal o tom už podvýbor pro dopravu a energetiku, výbor pro územní rozvoj," sdělila místopředsedkyně senátu Jitka Seitlová (KDU-ČSL).

"Příští týden pak bude probíhat ještě seminář, kdy vystoupí zástupci energetiky, automobilového průmyslu, ekologických iniciativ, odborů, svaz průmyslu, abychom slyšeli názory klíčových aktérů," upozornil senátor za STAN Mikuláš Bek.

Senátoři nakonec klimatický balíček projednají až příští pátek, tedy 5. listopadu. Udělit klimatickému balíčku žlutou kartu, tedy vyslovit částečný nesouhlas, měli možnost i poslanci. Jenže kvůli konci volebního období se balíčkem nezabývali. Odborníci teď spoléhají právě na senátory, ti jsou poslední záchranou.

"Česká politická reprezentace bohužel řeší tuto problematiku velmi opožděně, nicméně Hospodářská komora je přesvědčena, že lze žlutou kartu vystavit alespoň na dvě či tři opatření balíčku Fit for 55, která pro ČR představují největší riziko," uvedli zástupci Hospodářské komory.

Podle našeho průzkumu v horní komoře je víc než reálné, že senátoři žlutou kartu do Bruselu skutečně odešlou. Pokud tak učiní alespoň třetina parlamentních komor států Evropské unie, komise bude muset původní balíček přezkoumat. 

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chile povolilo sňatky osob stejného pohlaví

Chilský kongres schválil sňatky mezi osobami stejného pohlaví. Zákon ještě musí podepsat prezident, ale ten se již dříve vyslovil pro. V konzervativní katolické zemi trvalo schválení zákona čtyři roky. Chile se tak přidalo k více než dvacítce zemí světa, kde jsou homosexuální sňatky legální. Z Latinské Ameriky jsou to ještě Argentina, Brazílie, Kolumbie, Kostarika a Uruguay.

Píše se na Deník.cz