Domácí

Energetická krize: Havlíček chtěl pomoci lidem v nouzi. Maláčová plán rozcupovala

Ministerstvo průmyslu a obchodu ve středu představilo plán, kterým by vláda mohla snížit dopad růstu cen energií. Šéf resortu Karel Havlíček (ANO) mimo jiné zmínil, že se jedná o mimořádné okamžité pomoci pro domácnosti ohrožené energetickou chudobou. Jenže jeho slova se znelíbila ministryni práce a sociálních věcí Janě Maláčové (ČSSD), která považuje tento krok za neefektivní.

Kvůli pádu Bohemia Energy a nárůstu cen energií jednala ve středu hned tři ministerstva – práce a sociálních věcí, financí a průmyslu a obchodu. Šéf posledního zmiňovaného resortu prostřednictvím sociálních sítí jasně naznačil, že se rýsuje alespoň částečné řešení problémů.

"Po včerejší Radě EU pro energetiku pokračujeme v dalších opatřeních pro snížení dopadů růstu cen energií. Vedle odpuštění DPH a poplatků za OZE (obnovitelné zdroje energie) cílíme i na nejohroženější domácnosti. Pro ně chystáme mimořádnou okamžitou pomoc přes úřady práce," oznámil už během dne. 

Na tiskové konferenci upřesnil, že pomoc by se měla týkat zhruba 10 procent českých domácností a získat by ji mohli lidé ve vážné tísni. Jak bude ale přesně vypadat, ministr neupřesnil. "Forma se dojednává," vysvětlil.

Na vyjádření Karla Havlíčka se podívejte ZDE: 

Na jeho návrh brzy poté zareagovala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, která Havlíčkovi vytkla, že více nespolupracoval s jejím resortem při řešení krize. Podle ní dávky mimořádné pomoci nevyřeší dopady navyšování cen energií na koncové zákazníky, a to už proto, že nejde o rychlé a okamžité řešení.

Upozornila, že na dávky mimořádné pomoci mají nárok jen lidé v hmotné nouzi, kteří musejí dokládat příjmy i úspory, což jejich získávání značně protahuje. "Toto není nástrojem řešení celé situace," uvedla Maláčová a navrhla tři jiná a systémová řešení - bezúročnou půjčku, lepší podmínky pro dodavatele poslední instance tak, aby mohli snížit lidem zálohy a energošeky pro dotčené domácnosti. 

Související obsah

Havlíček na tiskové konferenci mimo jiné vyzval všechny Čechy, aby pod ochranou tzv. dodavatele poslední instance zůstávali co nejkratší možnou dobu a vyhledali si raději dodavatele nového. Dosáhnou tak nejen výhodnější ceny, budou ale moci problémy řešit individuálně a zajistit si třeba splátkové kalendáře, výše záloh se navíc rozpočítá místo šesti do 12 měsíců, čímž se výdaje výrazně sníží.

​Rychle rostoucí ceny energií v celé Evropské unii bylo hlavním tématem úterní mimořádné Rady pro energetiku v Lucemburku. Havlíček vyzval Evropskou komisi (EK) k rychlému řešení aktuální krize, zejména pokud jde o zamezení spekulací s emisními povolenkami v systému EU ETS. Dále požadoval, aby EK co nejdříve předložila návrh k taxonomii, kterým se uzná jádro jako stabilní zdroj energie a role plynu jako přechodného zdroje při útlumu uhlí. Diskuze navázala na Evropský summit z minulého týdne.

"V první řadě musíme pomoct nejohroženějším domácnostem a firmám. Vláda ČR proto navrhla dočasné snížení DPH z cen energií na 0% sazbu. Budeme se snažit přesvědčit Evropskou komisi, že se jedná o správné řešení, které je potřeba využít i do budoucna. To by spolu s odpuštěním poplatků za obnovitelné zdroje energie mělo pomoct i českým zákazníkům, kteří nedávno přišli o svého dodavatele energií," uvedl místopředseda vlády Havlíček v úterý.

Tiskovou konferenci ministerstva průmyslu a obchodu sledujte ZDE: 

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz