Domácí

Energetická krize: Havlíček chtěl pomoci lidem v nouzi. Maláčová plán rozcupovala

Ministerstvo průmyslu a obchodu ve středu představilo plán, kterým by vláda mohla snížit dopad růstu cen energií. Šéf resortu Karel Havlíček (ANO) mimo jiné zmínil, že se jedná o mimořádné okamžité pomoci pro domácnosti ohrožené energetickou chudobou. Jenže jeho slova se znelíbila ministryni práce a sociálních věcí Janě Maláčové (ČSSD), která považuje tento krok za neefektivní.

Kvůli pádu Bohemia Energy a nárůstu cen energií jednala ve středu hned tři ministerstva – práce a sociálních věcí, financí a průmyslu a obchodu. Šéf posledního zmiňovaného resortu prostřednictvím sociálních sítí jasně naznačil, že se rýsuje alespoň částečné řešení problémů.

"Po včerejší Radě EU pro energetiku pokračujeme v dalších opatřeních pro snížení dopadů růstu cen energií. Vedle odpuštění DPH a poplatků za OZE (obnovitelné zdroje energie) cílíme i na nejohroženější domácnosti. Pro ně chystáme mimořádnou okamžitou pomoc přes úřady práce," oznámil už během dne. 

Na tiskové konferenci upřesnil, že pomoc by se měla týkat zhruba 10 procent českých domácností a získat by ji mohli lidé ve vážné tísni. Jak bude ale přesně vypadat, ministr neupřesnil. "Forma se dojednává," vysvětlil.

Na vyjádření Karla Havlíčka se podívejte ZDE: 

Na jeho návrh brzy poté zareagovala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, která Havlíčkovi vytkla, že více nespolupracoval s jejím resortem při řešení krize. Podle ní dávky mimořádné pomoci nevyřeší dopady navyšování cen energií na koncové zákazníky, a to už proto, že nejde o rychlé a okamžité řešení.

Upozornila, že na dávky mimořádné pomoci mají nárok jen lidé v hmotné nouzi, kteří musejí dokládat příjmy i úspory, což jejich získávání značně protahuje. "Toto není nástrojem řešení celé situace," uvedla Maláčová a navrhla tři jiná a systémová řešení - bezúročnou půjčku, lepší podmínky pro dodavatele poslední instance tak, aby mohli snížit lidem zálohy a energošeky pro dotčené domácnosti. 

Související obsah

Havlíček na tiskové konferenci mimo jiné vyzval všechny Čechy, aby pod ochranou tzv. dodavatele poslední instance zůstávali co nejkratší možnou dobu a vyhledali si raději dodavatele nového. Dosáhnou tak nejen výhodnější ceny, budou ale moci problémy řešit individuálně a zajistit si třeba splátkové kalendáře, výše záloh se navíc rozpočítá místo šesti do 12 měsíců, čímž se výdaje výrazně sníží.

​Rychle rostoucí ceny energií v celé Evropské unii bylo hlavním tématem úterní mimořádné Rady pro energetiku v Lucemburku. Havlíček vyzval Evropskou komisi (EK) k rychlému řešení aktuální krize, zejména pokud jde o zamezení spekulací s emisními povolenkami v systému EU ETS. Dále požadoval, aby EK co nejdříve předložila návrh k taxonomii, kterým se uzná jádro jako stabilní zdroj energie a role plynu jako přechodného zdroje při útlumu uhlí. Diskuze navázala na Evropský summit z minulého týdne.

"V první řadě musíme pomoct nejohroženějším domácnostem a firmám. Vláda ČR proto navrhla dočasné snížení DPH z cen energií na 0% sazbu. Budeme se snažit přesvědčit Evropskou komisi, že se jedná o správné řešení, které je potřeba využít i do budoucna. To by spolu s odpuštěním poplatků za obnovitelné zdroje energie mělo pomoct i českým zákazníkům, kteří nedávno přišli o svého dodavatele energií," uvedl místopředseda vlády Havlíček v úterý.

Tiskovou konferenci ministerstva průmyslu a obchodu sledujte ZDE: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chile povolilo sňatky osob stejného pohlaví

Chilský kongres schválil sňatky mezi osobami stejného pohlaví. Zákon ještě musí podepsat prezident, ale ten se již dříve vyslovil pro. V konzervativní katolické zemi trvalo schválení zákona čtyři roky. Chile se tak přidalo k více než dvacítce zemí světa, kde jsou homosexuální sňatky legální. Z Latinské Ameriky jsou to ještě Argentina, Brazílie, Kolumbie, Kostarika a Uruguay.

Píše se na Deník.cz