Domácí

Další dodavatel v potížích. Zvyšování cen se dotkne desítek tisíc zákazníků

Další dodavatel v potížích. Zvyšování cen se dotkne desítek tisíc zákazníků
Armex Energy na ilustračním snímku Zdroj: Getty Images

Zvyšování cen dopadlo na zákazníky dalšího dodavatele. Armex Energy s desítkami tisíc odběratelů začal převádět i zákazníky s fixními cenami na nové tarify.

Energetická krize dopadla na dalšího dodavatele. Armex Energy podle Hospodářských novin informuje své odběratele, i ty s fixovanými cenami plynu a elektřiny, že je převádí od 15. listopadu na nový tarif. Společnost k 7. říjnu dodávala energie do asi 100 tisíc domácností.

"Naše společnost ARMEX ENERGY a.s. ujišťuje své zákazníky i ty, kteří zvažují, že se jimi stanou, že i v současné mimořádné situaci na energetickém trhu zůstává spolehlivým a férovým dodavatelem elektřiny a zemního plynu," uvedla společnost 18. října na svých stránkách.

Související obsah

Redakce TN.cz oslovila Armex Energy a požádala o vyjádření ke změnám cen. "Energetická krize, kterou kvůli tvrdé politice Ruska zažívá celá Evropa, je zcela bezprecedentní a fixní ceny bohužel v této situaci udržet nelze. Ceny energií na evropských energetických burzách od jara vzrostly zhruba pětinásobně. Pro srovnání, cenové výkyvy se v době před krizí pohybovaly plus minus kolem 20 procent," uvedl pro TN.cz generální ředitel a spoluvlastník Armex Energy Hynek Sagan.

"Jsem přesvědčen, že spotový produkt je za stávající situace pro koncového spotřebitele tím nejlepším řešením. K tomu se za stávající energetické krize přiklání i významná část odborné veřejnosti," doplnil Sagan.

Sagan vysvětlil, že ceny spotového produktu kopírují velkoobchodní ceny. "V okamžiku, kdy cena klesne, zákazník platí méně, což se mu projeví v ročním vyúčtování. Příkladem může být minulý týden, kdy díky skvělým povětrnostním podmínkám evropské větrné elektrárny vyrobily více energie a ceny okamžitě klesly o polovinu. Spotové produkty slouží i jako bezprostřední ochrana před cenami dodavatelů poslední instance (DPI), které mohou být ještě několikanásobně vyšší," objasnil.

Zde si přečtěte celé vyjádření ředitele Armex Energy Hynka Sagana:

Vyjádření generálního ředitele a spoluvlastníka společnosti Armex Energy Hynka Sagana

Typ souboru:pdf Velikost: 93.5 kB

Související obsah

​V půlce října oznámil operátor trhu, že dceřiná společnost Armex Energy, Kolibřík energie, přestane od 19. října dodávat lidem plyn a elektřinu. To dopadlo i na zákazníky Skautské energie. Tato společnost od Kolibřík energie také odebírala plyn a elektřinu.

​Kvůli energetické krizi skončil s dodávkami energií i jeden z největších dodavatelů v Česku, Bohemia Energy, s 900 tisíc zákazníky. Energetický regulační úřad (ERÚ) proto oslovil všechny licencované dodavatele energií, kterých jsou v Česku stovky, aby doložili možnosti dodávání plynu a elektřiny svým zákazníkům.

Přišlo vám oznámení o změně tarifů u Armex Energy? Popište nám svou situaci na mail martin.kocarek@nova.cz.

"Dodavatelé musí nás, a především spotřebitele, přesvědčit a doložit, že se nepouštěli do podobného hazardu, který vedl k ukončení dodávek od společnosti Bohemia Energy. Zároveň bych rád upozornil, že přinejmenším největší dodavatelé, se kterými jsme neustále v kontaktu, dodávky zajištěné mají a opakovaně to deklarovali. Panika v tom smyslu, že by energie neměl lidem kdo dodávat, určitě není na místě," uvedl předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček.

Podívejte se na reportáž TV Nova o dopadech pádu Bohemia Energy na bývalé klienty společnosti:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chile povolilo sňatky osob stejného pohlaví

Chilský kongres schválil sňatky mezi osobami stejného pohlaví. Zákon ještě musí podepsat prezident, ale ten se již dříve vyslovil pro. V konzervativní katolické zemi trvalo schválení zákona čtyři roky. Chile se tak přidalo k více než dvacítce zemí světa, kde jsou homosexuální sňatky legální. Z Latinské Ameriky jsou to ještě Argentina, Brazílie, Kolumbie, Kostarika a Uruguay.

Píše se na Deník.cz