Domácí

Pesticidy v jídle. Celníci zadrželi přes 1,6 tuny vadných potravin

Pesticidy v jídle. Celníci zadrželi přes 1,6 tuny vadných potravin
Zdroj: Celní správa ČR

Přes 1,6 tuny čerstvých potravin zadrželi pražští celníci. Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) v nich totiž objevila velké množství pesticidů. Šlo o potraviny původem z Kambodže a Thajska.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce v rámci cílené kontrolní akce zaměřené na bezpečnost potravin z dovozu zjistila devět nevyhovujících šarží čerstvých potravin o celkové hmotnosti přes 1,6 tuny původem z Kambodže a Thajska.

Inspekce kontroly prováděla ve spolupráci s celním úřadem Praha-Ruzyně, který vadné potraviny zadržel a mezi zákazníky se tak nedostaly.

Šlo hlavně o koření jako chilli papričky, koriandr nebo bazalka. Dovozcem byla ve čtyřech případech společnost TM FOODS, s. r. o., ve čtyřech případech společnost Veggie Fruit, s. r. o. a v jednom společnost Tao export&import, s. r. o.

Související obsah

​"Důvodem nevyhovění bylo překročení maximálního povoleného limitu pro přítomnost reziduí pesticidů. V některých případech naměřené hodnoty překročily o více než řád limit stanovený právním předpisem. U jednotlivých šarží rozbor v národní referenční laboratoři na SZPI potvrdil nadlimitní přítomnost u 1–8 reziduí pesticidů," uvedl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Inspekce s chybujícími subjekty zahájí správní řízení o uložení pokuty.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz