Domácí

Pozor na falšovaná a nekvalitní vína! Inspekce jich objevuje stále víc. PŘEHLED

Pozor na falšovaná a nekvalitní vína! Inspekce jich objevuje stále víc. PŘEHLED
Zdroj: Getty Images

Češi jsou sice národem pivařů, ale velmi rádi si dají i víno. Při nákupu by si ale měli dávat velký pozor. Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) totiž v poslední době objevila spoustu vín, která byla falšovaná či dokonce nebezpečná.

Podle nejnovějšího průzkumu Státního zdravotního ústavu (SZÚ) pili Češi v roce 2020 nejvíce alkoholu za poslední tři roky. Zatímco muži preferují pivo, tak u žen vítězilo víno. Inspekce i proto pravidelně provádí kontroly kvality prodávaného vína. A v poslední době objevuje výrazně více problematických vzorků. 

Zatímco v červenci inspekce informovala jen o dvou problematických vzorcích, které objevila už v dubnu a květnu, tak v srpnu se v databázi SZPI objevilo už šest špatných vín. A jen během prvních dvou týdnů v září inspekce varovala už před devíti víny. 

Mezi nejčastější prohřešky patří falšování nepovoleným přídavkem syntetického sladidla - sacharinu, jiná vína byla silně oxidativní. "Oxidáza vína je vadou, kdy víno má většinou velmi vysokou až nahnědlou barvu a chuť a vůni po jablkách," uvedla inspekce. 

Zdroj: SZPI/TN.cz

​Obyčejný zákazník přitom podobné problémy nemá šanci na první pohled poznat. "Jedinou prevencí je kupovat víno ze zaručeného zdroje, s odpovídajícím značením o původu a dalších hodnotách a ideálně moravské nebo české," radí prezident Svazu vinařů Martin Chlad. Napovědět lidem může také etiketa, kde by podle Chlada měli číst minimálně informace o původu a dalších povinných údajích. "Například obsah alkoholu, odrůda, název výrobce a další," uvedl.

Související obsah

Svaz si ale nemyslí, že by v poslední době přibylo falšovaného a nejakostního vína. "Není to neobvyklé. Jednou je záchyt nižší, jindy vyšší. Je to odvislé od kontrolní činnosti SZPI a jejich strategie, kdy, kde a jak často kontroly provádět," myslí si prezident Svazu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz