Zahraničí

Drahá energie trápí celou Evropu. V Rumunsku jsou bez tepla desítky tisíc lidí

S rekordně vysokými cenami energií bojuje celá Evropa. Na energetických trzích v Nizozemsku narostla cena elektřiny od začátku letošního roku o více než čtyřnásobek. Rekordně vysoké náklady na energie hlásí obyvatelé Španělska, ale i Velké Británie nebo Itálie. V Rumunsku jsou bez tepla desítky tisíc lidí.

Po odstavení jednoho z předních dodavatelů zdroje plynu se v Rumunsku bez tepla ocitlo 56 tisíc odběratelů, včetně nemocnic, úřadů a škol. Lidé nevědí, co bude dál.

"Kdybych věděl o nějakém řešení, hned bych ho použil. Ale já bohužel žádné nemám. Je to dramatická situace. Nemáme přívod tepla v nemocnicích, je to úplná katastrofa," uvedl starosta města Temešvár Dominic Fritz.

Někteří marně hledají dodavatele. Ti, kteří ho mají, ale také příliš výskat nemůžou. Ve Španělsku, v Polsku nebo ve Francii jsou ceny energií na historickém maximu. Italská vláda varuje obyvatele, že v příštím půl roce by mohli odběratelé z peněženek vytáhnout ještě o 40 procent víc. Zakročit proti zdražování by mohla Evropská unie.

"Monitorujeme, co se na trhu s energiemi děje. Odbor pro hospodářskou soutěž začal shromažďovat důkazy o tržním chování hlavních dodavatelů plynu s cílem odhalit jakékoli chování narušující hospodářskou soutěž a trh s energiemi," řekla eurokomisařka pro energetiku Kadri Simsonová.

Související obsah

Někteří ale čekat nechtějí. Francouzská vláda rozdá jednorázově v přepočtu 2 600 korun téměř šesti milionům nejchudších domácností v zemi. A řešení se hledají i na nižších úrovních. Jeden francouzský obchodní řetězec nabízí, pokud si u něj natankujete, poukaz na nákup jídla.

Zahraniční experti z nárůstu cen viní omezené zásoby plynu na mezinárodním trhu a také zvýšenou poptávku po energiích. Za největší problém v Evropě považují především to, že většina zdrojů leží za jejími hranicemi.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz