Napřímo

Prioritou nové vlády musí být covid a energie, řekl lídr lidovců Jurečka

Které ministerstvo by chtěl vést, jak vlastně jednání o nové podobě vlády probíhají a čemu všemu se musí nová vláda věnovat. To jsou témata, která Bára Divišová ve středu probrala s předsedou KDU-ČSL Marianem Jurečkou v pořadu Napřímo na TN LIVE.

Lidovci mají nejvíce poslanců v historii. Na které resorty si myslí? A jak jednání o rozdělení vládních pozic probíhají? "Děláme všechny kroky k tomu, abychom 8. listopadu byli připraveni deklarovat, že je jasná dohoda na vládě, s jasným programem, kompetencemi a jasným kandidátem na premiéra," řekl Jurečka v úterý na tiskové konferenci koalice SPOLU. 

"Jestli budu ministr zemědělství v tento okamžik nemůžu říct. My budeme mít jasno podle mě někdy v polovině příštího týdne," uvedl Jurečka k tomu, jestli by se měl vracet na ministerstvo zemědělství. "Jsme v situaci, kdy se ta jednání vedou a nejsou finální," doplnil. Příští týden by mělo být hotovo. 

Související obsah

KDU-ČSL podle něj usiluje o resorty, které mají spojitost s jejich hlavními prioritami, a to je rodina a sociální politika a pak je to oblast životního prostředí, kam spadá ministerstvo zemědělství, ministerstvo životního prostředí nebo ministerstvo průmyslu a obchodu.

"Mně je srdcově nejbližší ministerstvo zemědělství, ale je to otevřeno," přiznal Jurečka. Koalice SPOLU a PirSTAN by měly mít jasno už koncem příštího týdne, včetně nominací ministrů do vlády. 

Související obsah

​"Vládní prioritou číslo jedna bude řešení covidové situace, energetické krize a připravení rozpočtu na příští rok. To budou ty nejakutnější priority, samozřejmě důchodová reforma je něco, co chceme dotáhnout do konce volebního období," popsal předseda lidovců. Podle něj se za poslední čtyři roky v Česku udělala spousta práce. 

Momentálně je jedním z otazníků také zdraví prezidenta Zemana. Na popud jeho ošetřujícího lékaře Miroslava Zavorala vzniká lékařské konzilium, které má vydat zprávu o jeho zdravotním stavu. "Situace s panem prezidentem není jednoduchá. Umíme si představit oba scénáře," řekl Jurečka. Nemyslí si ale, že by Andrej Babiš (ANO) změnil názor a pověření o sestavení vlády nepřijal.

"Jestli si tady chce dovolit pan prezident rozehrávat něco, co zavání ústavní krizí, protože Ústava nepředpokládá, že by měl prezident lustrovat premiérovi jeho nominace do vlády. Ústava předpokládá, že by premiér měl přednést návrh a prezident by měl vyhovět," uvedl lídr KDU-ČSL.

Na to nejdůležitější z rozhovoru se můžete podívat v reportáži z Televizních novin:

TN.cz

K tématu Napřímo

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz