Domácí

Při výstavbě dálnice klesla konstrukce mostu, otevření úseku se může zdržet

V Uhersku na Pardubicku začali odborníci zjišťovat, proč v těsné blízkosti železničního koridoru došlo k problémům při stavbě dálnice. Při betonování tam klesla konstrukce budoucího dálničního mostu a vlaky tak musejí jezdit až po nejvzdálenější koleji. Kvůli tomu také hrozí, že se nový úsek pro řidiče otevře později.

Staví se unikátní technologií. Most roste po stranách trati a pak se během jediné noci pootočí nad koleje. Bude to česká premiéra. Je to proto, aby co nejméně prací probíhalo nad koridorem. Je to poučení ze Studénky, kde v roce 2008 rychlík narazil do právě rekonstruovaného mostu, který spadl na koleje. Zemřelo osm lidí.

V Uhersku dělníci most betonovali a ten jim nečekaně klesl o deset centimetrů. Informace o nečekaném poklesu vyvolala v pondělí zděšení. Správa železnic veškerou dopravu zastavila. Žádný vlak nesměl okolo mostních pilířů projet.

Související obsah

​Výsledek – cestující do cíle své cesty dojeli i o tři hodiny později. V Uhersku se ale do normálu provoz jen tak nevrátí. "Provoz je vedený po dvou kolejích, které jsou nejdále od místa stavby," sdělil mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda.

Odborníci začali hledat odpovědi na základní otázky, proč k poklesu došlo a kdo za to může. "Jsou na místě experti, dochází k opakovanému procházení, revizi projektů. Dochází k přepočítání statického zařízení," sdělil mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl.

Most bude součástí nového dálničního úseku z Časů do Ostrova. Původně po něm měli řidiči jezdit příští rok v srpnu, termín se ale už o čtyři měsíce posunul. A současné problémy mohou otevření ještě oddálit. "Každá komplikace na stavbě v sobě nese potenciál změny termínu zprovoznění," upozornil Rýdl.

I cena díla se může prodražit. V nejbližších dnech mají experti rozhodnout, co bude dál a jestli se místo betonování zase nebude spíš bourat. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1 500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6 431 pacientů s covidem, z toho 1 018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz