Domácí

Spojení Prahy s Rakouskem se blíží, vykupují další pozemky pro dálnici D3

Stát je zase o krok blíž k dostavbě dálnice D3, která má spojit Prahu s Rakouskem. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) může začít vykupovat další pozemky, po kterých má dálnice na jihu Čech vést.

Jedná se o pozemky v lokalitě Kaplice-nádraží až Nažidla, kudy má vést 12 kilometrů dlouhý úsek dálnice. Stát by měl zaplatit za tuto část dálnice včetně pozemků skoro šest a půl miliardy korun. Výstavbu dálnice D3 v této části blokoval územní plán. Ten se ale teď konečně změnil, takže nic nebrání tomu, aby stát mohl pozemky začít vykupovat.

V současnosti jich má vykoupeno už 88 procent. Ředitelství silnic a dálnic chce vybrat zhotovitele tohoto nového úseku už v příštím roce, aby bagry mohly do země kopnout už v roce 2023.

Související obsah

​Ve čtvrtek zároveň přišla zpráva, že Jihočeský krajský úřad zamítl odvolání několika lidí proti výstavbě takzvané severní spojky v Českých Budějovicích, která také bude součástí Dálnice D3. Takže ani v tomto případě už nic nebrání tomu, aby se začalo s přípravou pro stavbu více než dvoukilometrové silnice za téměř dvě miliardy korun, jejíž součástí bude devět mostů.

Podle časového harmonogramu Ředitelství silnic a dálnic by auta po kompletní dálnici D3 měla jezdit už v roce 2025.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Česko za pátek eviduje 17 659 nově potvrzených případů covidu-19

V pátek v Česku přibylo 17 659 případů covidu, což je o 2 700 méně než před týdnem. Nejvíce nakažených na 100 000 obyvatel je momentálně v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště, Olomouc a Žďár nad Sázavou. V nemocnicích se s covidem aktuálně léčí 6 786 pacientů, z toho 1 052 s těžkým průběhem. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Krátká zpráva

Americké tajné služby zjistily, že Rusko plánuje invazi na Ukrajinu

Rusko podle amerických tajných služeb plánuje možnou invazi na Ukrajinu, píše agentura AP. Mohlo by se tak stát už na začátku roku 2022. Do invaze by se zapojilo asi 175 000 vojáků, polovina z nich je už teď podle amerických tajných služeb rozmístěna okolo ukrajinských hranic. Cílem akce má být záruka od amerického prezidenta Joe Bidena, že Ukrajina nevstoupí do NATO. Biden se v pátek zavázal, že pro ruského prezidenta Vladimira Putina velmi ztíží jakoukoli vojenskou akci, kterou by na Ukrajině chtěl provést. "Dávám dohromady to, co si myslím, že bude nejsmysluplnější soubor iniciativ, které velmi, velmi ztíží to, co Putin plánuje udělat a čeho se lidé obávají, že by mohl udělat," řekl Biden agentuře AP.

Píše se na Deník.cz