Zahraničí

Slováci slaví poprvé 28. říjen jako státní svátek, volno ale nemají

Slováci slaví poprvé 28. říjen jako státní svátek, volno ale nemají
Zdroj: Profimedia

Slováci letos poprvé slaví 28 říjen. Poslanci povýšení dne na státní svátek schválili minulý rok v listopadu. Volno ale naši východní sousedé nemají.

Dosud se 28. říjen, den vzniku samostatného československého státu, slavil na Slovensku jen jako památný den. Loni v listopadu ale slovenští poslanci schválili přesunutí 28. října z památných dnů mezi státní svátky. K pěti státním svátkům tak přibyl šestý.

"Vznik Československa znamenal pro slovenský národ poprvé v dějinách, že se stal státotvorným národem, pro Slovensko to bylo jeho první územní a státní vymezení a základ moderního ekonomického, sociálního, vzdělanostního a kulturního rozvoje. Demokratická a humanistická tradice první Československé republiky je pro občany Slovenské republiky významným zdrojem národní hrdosti a občanského svědomí," řekl deníku SME poslanec Petr Osuský, který navrhoval povýšit 28. říjen mezi státní svátky již třikrát.

​Volno ale Slováci nemají. Přidání dalšího státního svátku by prý mělo dopad na ekonomiku a podnikatelské prostředí. Poslanci proto navrhli, aby se 28. říjen stal státním svátkem, ale ne dnem pracovního klidu. Díky tomu nebyla potřeba rušit jiný státní svátek ani jiný den pracovního klidu.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz