Zahraničí

Vzácný jev ve Středozemním moři: Evropu zasáhne do konce týdne

Vzácný jev ve Středozemním moři: Evropu zasáhne do konce týdne
Zdroj: Profimedia

Jih Evropy zasáhne do konce týdne medikán Apollo. Jev, který připomíná hurikán, pravděpodobně způsobí v sobotu v Itálii záplavy. Nárazy větru tam mají dosahovat 100 kilometrů za hodinu a způsobovat mají až čtyřmetrové vlny.

Nad Středozemním mořem se zformoval medikán Apollo. "Je to hluboká tlaková níže, která v některých znacích připomíná hurikán, tedy vytvoří se v ní oko s minimem oblačnosti," popsala jev meteoroložka Dagmar Honsová.

Do konce týdne by měl v Sicílii, jižní Itálii a na Maltě způsobit intenzivní srážky s bouřkami a silným větrem. "Na jihu Itálie do soboty může spadnout i přes 100 milimetrů srážek, které způsobí záplavy a nárazy větru se budou zastavovat i přes 100 kilometrů za hodinu, u pobřeží se očekávají až čtyřmetrové vlny," uvedla Honsová. Podle ní medikán Českou republiku s největší pravděpodobností nezasáhne.

Související obsah

Medikán je poměrně vzácný jev, který se vyskytuje maximálně jednou nebo dvakrát za sezónu. "Posledním významným byl medikán Zorbas na konci září 2018, vloni v září Cassilda," tvrdí Honsová.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz