Zahraničí

Muž chtěl novou garáž, ve výkopu našel lidskou lebku

Muž chtěl novou garáž, ve výkopu našel lidskou lebku
Zdroj: Pamiatkový úrad SR

Děsivé překvapení čekalo na Slováka, který začal kopat základy pro novou garáž. V zemi našel lidské pozůstatky. Nakonec se zjistilo, že kosti ležely v zemi 15 století.

Na slovenskou policii se obrátil muž, který si chtěl v obci Gbely postavit novou garáž. Když totiž začal kopat základy, narazil na lidskou lebku. Poté, co policisté dorazili na místo a zkoumali okolí, v zemi našli ještě druhou lebku.

Přivolaný antropolog jim ale řekl, že kosti jsou starší než 50 let. Po přezkoumání archeology vyšlo najevo, že lidské ostatky pochází z 5. či 6.  století našeho letopočtu.

"Zjistilo se, že kosti pochází z hrobu, kde byli na zádech v rovné poloze uložení dva jedinci ženské pohlaví ve věku 20 až 25 let a 25 až 40 let. Orientovaní byli na západ s nohami na východ. Byli bez šperků a dalších předmětů. Hrob datovala radiokarbonová analýza do období let 421 až 541 našeho letopočtu," uvedl Matúš Sládok z Krajského památkového úřadu Trnava.

Související obsah

​Ostatky tak pochází z doby stěhování národů. V daném období v místě nálezu sídlily zbytky Kvádů spolu s Huny, Heruly, Langobardy a zřejmě i dalšími kmeny.

V hrobu se nenašly žádné šperky ani osobní předměty, jedna kostra byla i poničená, z čehož archeologové usuzují, že místo posledního spočinutí dvou žen někdo vykradl.

"Nález hrobu je prvním známý nálezem z tohoto období v katastru města a jedním z mála v bližším okolí Gbel. Vzhledem k tomu, že se kosti našly i mimo hrob na dalších místech pozemku a v lokalitě jsou i další starší nálezy lidských kostí, které nebyly archeologicky evidované, hrob pravděpodobně není jediný a jedná se o celé pohřebiště," dodal Sládok.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz