Zahraničí

Španělsko zakázalo reklamy na sladkosti. Mohou za nadváhu dětí

Španělsko zakázalo reklamy na sladkosti. Mohou za nadváhu dětí
Zdroj: Thinkstockphotos

Zákaz reklamy na sladkosti a sycené nápoje. Tak zní rozhodnutí španělské vlády, které bude platit od příštího roku. Úřady chtějí zabránit dětské obezitě, ta podle nich totiž vzniká hlavně kvůli reklamním spotům na sladké výrobky.

Španělsko rozhodlo od roku 2022 zakázat reklamy na potraviny a nápoje s vysokým obsahem cukru. Tamní vláda tak chce zabránit obezitě dětí. 

Zákaz zasáhne reklamy v televizi, rádiu a online prodejnách. Dotknout se má také mobilních aplikací, které se zaměřují na děti do šestnácti let. Sdělil to web france24. 

"Nezletilí jsou zranitelní spotřebitelé a je naší povinností je před reklamou chránit," řekl ministr pro ochranu spotřebitelů Alberto Garzon. 

Související obsah

Zákaz se vztahuje na reklamy na čokoládové tyčinky, zmrzlinu a také na sycené nápoje. Jde tedy o výrobky, které Světová zdravotnická organizace (WHO) označila za škodlivé pro děti. 

Podle ministra Garzona se Španělsko inspiruje dalšími evropskými zeměmi, například Velkou Británií, Norskem nebo Portugalskem. 

Podle tamní vlády jedno ze tří španělských dětí má nadváhu a reklama je údajně jednou z příčin problému. Světová zdravotnická organizace tvrdí, že nadváha dětí do devatenácti let dramaticky vzrostla na 18 procent od roku 1975, tehdy se obezita u této věkové skupiny pohybovala kolem čtyř procent.  

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz