Zajímavosti

Válečný hrdina z USA získá zpět ztracené věci. Po 76 letech mu je našel Čech Petr

Válečný hrdina z USA získá zpět ztracené věci. Po 76 letech mu je našel Čech Petr
Zdroj: Velvyslanectví USA v Praze

Americký válečný hrdina Joe Ernest Esquibel dostane zpět osobní věci, které před téměř 80 lety ztratil při osvobozovacích bojích na západě Čech. Vrátí se mu tak nejen límcový odznak, ale dokonce i stříbrný náramek se jménem ženy, kterou si po válce vzal. Vděčit za to může nadšenci do historie Petru Švihovcovi, který mu věci před několika týdny našel poblíž Mariánských Lázní.

Když nadšenec do historie Petr Švihovec před několika týdny našel v zemi u Mariánských Lázní několik osobních předmětů ztracených americkým vojákem během druhé světové války, byl odhodlaný zjistit, komu patří. Obrátil se na historika Daniela Malého a společně začali hledat majitele stříbrného náramku, límcového odznaku, kovového proužku s bronzovou hvězdou a švýcarské mince Rappen. A podařilo se.

Společná bádaní je dovedla až do archivu, kde objevili zásadní dokument. Právě ten je nasměroval ke jménu amerického válečného hrdiny Joea Erensta Esquibela, který se účastnil osvobozovacích bojů na západě Čech.

Související obsah

​"Na náramku bylo vyryto jméno pana Esquibela a z druhé strany jméno jeho tehdejší přítelkyně Lydie, se kterou se po válce ve Státech oženil," vysvětlil mluvčí Velvyslanectví USA v Praze Petr Doležel.

Zjistit jméno majitele ale Petru Švihovcovi nestačilo. Pátral dál, až se mu podařilo pana Esquibela v Coloradu ve Spojených státech vypátrat. Ve spolupráci s americkou ambasádou a vojenským atašé podplukovníkem Jamesem Hackbarthem nyní posílá ztracené osobní věci zpět jejich majiteli.

"Jsme velmi rádi, že můžeme pomoci doručit tyto věci jejich právoplatnému majiteli, americkému válečnému hrdinovi. Jsme také vděční panu Švihovci za to, s jakým respektem o tyto předměty pečoval. Musíme ctít a připomínat ty, kteří bránili naši svobodu a demokratické hodnoty a kteří se obětovali, abychom mohli žít v míru, bezpečí a prosperitě," reagoval na tento čin tiskový atašé velvyslanectví Griffin Rozell.

Zdroj: Velvyslanectví USA v Praze

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz