Domácí

Dušičky začaly dřív. Hřbitovy plní už teď tisíce návštěvníků, utrácejí obří sumy

I když Památka zesnulých, takzvané Dušičky, připadá na 2. listopadu, tisíce lidí zamířily na hřbitovy už v sobotu. Využili volna a příjemného slunečného počasí. Češi v těchto dnech za výzdobu hrobů utratí asi jednu miliardu korun.

Olomoucký hřbitov se začal plnit už brzy ráno. Sotva se otevřely jeho brány, bylo parkoviště plné. A stejně to vypadalo všude. Mnoho lidí se ještě zastavovalo u prodejců, kteří přímo před hřbitovy nabízejí všechno možné – od květin, přes věnce až po svíčky.

"Utratím hodně. Protože rodiče byli hodně hodní, tak jim to vracím alespoň takhle," řekla jedna z příchozích. Důvodů, proč lidé do Dušiček tolik investují, zaznělo hned několik. Je ale znát, že oproti jiným rokům mají mnozí hlouběji do kapsy.

"Lidé přemýšlejí, co mají nakoupit. Zvažují, jestli koupí třeba kytici, nebo jen kytičku do vázy. Všichni se ptají nejdřív na cenu," uvedla vedoucí prodejny Marie Macurová.

Související obsah

​Každoročně se hřbitovy v dušičkovém období stávají místem, které vyhledávají zloději. Lákají je sem kytice a věnce za stovky nebo tisíce korun. Třeba v Brně je proto dnem i nocí střeží na 200 městských strážníků. "Budeme tady provádět hlavně noční kontroly se zaměřením na rozkrádání výzdoby hrobů," informoval strážník pořádkové jednotky brněnské městské policie David Chládek.

Památka zesnulých má dlouhou tradici. Začali s ní už Keltové, později ji převzali křesťané. Asi těžko se najde někdo, kdo nepřijde v tyto dny zapálit svíčku na hrob svým příbuzným. Pro mnohé z nich přitom nejde o povinnost, ale spíše o prokázání úcty k předkům.

Obdobný nápor zažívají hřbitovy dvakrát ročně. Kromě těchto dnů ještě na Vánoce.

Lidé po celé republice zapalovali svíčky. Nevynechali ani hroby slavných. Podívejte se na reportáž TV Nova: 

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz