Zahraničí

Zvrat v kauze Terezy H. Pákistánský soud ji zprostil obžaloby z pašování drog

Velký zvrat nastal v případu pětadvacetileté Češky Terezy H., která byla v lednu 2018 zadržena v Pákistánu s devíti kily heroinu v kufru. Odvolací soud v Láhauru v pondělí uznal její námitky a zprostil jí obžaloby. Propuštěna by měla být do pár dní po vyhotovení rozsudku, redakci TN.cz to potvrdilo ministerstvo zahraničí.

Pětadvacetileté Tereze H. se v pondělí splnilo její vytoužené přání, soud ji zprostil obžaloby. "Na základě informace od advokáta mohu potvrdit, že odvolací soud v Láhauru vydal osvobozující rozsudek," řekla redakci TN.cz mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová.

Podívejte se na celé vyjádření Evy Davidové:

Mladá Češka bude do pár dní propuštěna z pákistánské věznice. "Máme předpoklad, že v řádu dnů, dvou, anebo více, by měla být propuštěna. Pokud by došlo ještě k dalšímu odvolání, což nelze vyloučit, tak to nic nemění na tom, že bude propuštěna podle toho stávajícího rozsudku," uvedla Davidová.

Odvolací soud Tereze H. v minulosti několikrát odsunuli. Naposledy se jejím případem měl zabývat soudní senát 25. října, nakonec ale termín přesunuli na 1. listopadu. Předchozí termíny byly zrušeny například kvůli koronavirové pandemii, kriketovému turnaji, výpadku proudu či stávce soudců.

Terezin právník už dříve uvedl, že jeho klientka má 90procentní šanci na osvobození. Zmiňoval, že bude argumentovat procesními nedostatky při projednávání kauzy u prvoinstančního soudu.

Pákistánští celníci zadrželi Terezu H. na letišti v Láhauru v lednu 2018. V jejím kufru tehdy našli devět kilogramů heroinu. V březnu roku 2019 ji místní soud poslal na osm let a osm měsíců do vězení. Tereza H. s trestem od začátku nesouhlasila.

Tereza H. natočená po devíti měsících ve vězení (9/2018):

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz