Zahraničí

V hotelu v Hurghadě se desítky hostů otrávily jídlem. Jsou mezi nimi i Češi

V hotelu v Hurghadě se desítky hostů otrávily jídlem. Jsou mezi nimi i Češi
Zdroj: Google Street View

Egyptský prokurátor nařídil zatčení tří zaměstnanců hotelu v Hurghadě na pobřeží Rudého moře. Důvodem jejich zadržení je otrava jídlem, která se projevila u 47 hostů. Měli mezi nimi být podle agentury AP také čtyři Češi. Podle informací ministerstva zahraničí mělo celkem 11 Čechů střevní potíže, ale nikdo z nich hospitalizaci nepotřeboval.

Státní zástupce Hamada el-Sawy v neděli v oficiálním prohlášení uvedl, že pracovníci hotelu, včetně šéfkuchaře, čelí obvinění z ohrožení života hostů. Zaměstnanci podle prohlášení zástupce obvinění odmítli, píše agentura AP. Podle informací ruské agentury TASS šlo o čtyřhvězdičkový hotel AMC Royal.

Jídlem se v hotelu podle informací agentury AP otrávilo celkem 14 Estonců, 29 Rusů a 4 lidé z České republiky. V sobotu měli sníst večeři, po které se jim udělalo zle a museli být hospitalizováni. Někteří byli propuštěni poté, co se jejich zdravotní stav zlepšil.

Podle informací ministerstva zahraničí mělo zdravotní potíže 11 Čechů. "Celkem 11 českých turistů v Hurghadě bylo přemístěno na jiný hotel, byli prohlédnuti lékařem, je o ně postaráno a nikdo z nich nepotřebuje hospitalizaci. V tuto chvíli tedy není nutné, ani se neočekává zapojení MZV, situaci pouze monitorujeme," řekla v pondělí odpoledne redakci TN.cz mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová s tím, že ministerstvo zahraničních věcí nikdo z českých turistů kvůli případné pomoci nekontaktoval.

V kontaktu s Čechy v Egyptě momentálně není ani Asociace cestovních kanceláří ČR. "Situaci zjišťujeme. Zatím víme pouze to, že tam byli čtyři Češi. Ale nevíme, s jakou cestovní kanceláří jeli a jestli jsou ještě v nemocnici. Naši členové, které jsme oslovili, se k nim nehlásí. Je možné, že tam vyjeli na vlastní pěst, případně přes zahraniční agenturu, která k nám nepatří," řekl redakci TN.cz místopředseda asociace Jan Papež.

Související obsah

Úřady zabývající se turismem už nařídily zavření hotelu, odvolaly jeho ředitele a odebraly mu licenci. Podle ruské agentury TASS mělo příznaky otravy 40 Rusů a hotel v Hurghadě byl uzavřen kvůli porušení hygienických pravidel. "Zdravotní stav všech pacientů je uspokojivý, stabilní a není život ohrožující," řekl v neděli agentuře ruský generální konzul Viktor Voropajev.

Agentura AP připomíná, že k incidentu došlo ve chvíli, kdy se Egypt snaží oživit pro zemi životně důležitý cestovní ruch. Ten těžce zasáhly nepokoje po povstání v roce 2011 a v nedávné době i pandemie koronaviru. Egyptská vláda ponechávala covidová omezení v některých letoviscích volnější, aby zahraniční návštěvníky přilákala.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Princ Harry usiluje o možnost platit si policejní ochranu během pobytu v Británii

Britský princ Harry podle svých právních zástupců právně napadá rozhodnutí britské vlády, které mu brání osobně platit za policejní ochranu pro sebe a svou rodinu během pobytu ve Velké Británii. Podle CNN Harryho právníci uvedli, že právní výzvu inicioval už v září loňského roku, ale rozhodl se tuto informaci nyní zveřejnit, "aby uvedl fakta na pravou míru" kvůli tomu, že informace unikla do britských bulvárních novin.

Krátká zpráva

Exprezident Porošenko se vrátí na Ukrajinu, aby čelil obviněním z vlastizrady

Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko se chce v pondělí vrátit na Ukrajinu, aby bojoval proti obviněním z vlastizrady. Podle prokurátora byl coby jeden z nejbohatších ukrajinských podnikatelů zapojen do prodeje velkého množství uhlí, které pomohlo financovat Ruskem podporované separatisty na východní Ukrajině v letech 2014–2015, uvedla agentura AP. Porošenko trvá na tom, že je nevinný, a svého nástupce Volodymyra Zelenského obvinil ze snahy ho politicky zdiskreditovat.

Píše se na Deník.cz