Vyšetřování

Co přesně selhalo na Ještědu? Experti řekli, proč spadla lanovka

Lanovce, která se v neděli zřítila na Ještědu, prasklo tažné lano, havárii ale měla zabránit další jisticí opatření. Vrak kabiny, ve které zemřel jeden člověk, teď zkoumají experti.

Drážní inspekce, která má vyšetřování nehody na starosti, už potvrdila závadu na tažném laně. Proč lano prasklo, ale zatím nikdo neví, znalecké zkoumání prý bude trvat měsíce, nejméně půl roku. Právě v pondělí měla přitom začít odstávka lanovky, čekala ji důkladná revize, při které by se na závadu zřejmě přišlo.

Prasknutí lana by ale podle inspektorů nemělo pád lanovky způsobit. Podle nich existují další mechanismy, které měly kabinu zajistit. Nahoře i dole jsou ruční brzdy, jednu z nich strojník aktivoval, druhá ze zatím nejasných příčin nebrzdila.

Související obsah

​České dráhy už vyčíslily škody, ty se odhadují na devět milionů korun. V pondělí začaly práce na zajištění vraku, aby se ho v dalších dnech podařilo bez dalšího poškození dostat do depa, kde ho mají zkoumat znalci.

Policie v souvislosti s tragédií prosí případné svědky o pomoc. "V souvislosti s událostí na lanové dráze jsme už zahájili úkony trestního řízení pro přečin obecného ohrožení z nedbalosti. Zároveň žádáme dosud nevyslechnuté svědky pádu kabiny, aby se nám ozvali na linku 158. Jejich informace nám mohou pomoci," vyzvala.

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz