Zahraničí

Lékaři bijí na poplach. V Evropě se objevila tropická pohlavní nemoc

Lékaři bijí na poplach. V Evropě se objevila tropická pohlavní nemoc
Ilustrační snímek Zdroj: Getty Images

Britští lékaři varují před nákazou vzácnou pohlavně přenosnou chorobou zvanou donovanóza. Ta v pokročilém stádiu ničí tkáň lidských pohlavních orgánů. Přestože je choroba běžnější pro tropické země, v poslední době přibývá nových případů právě ve Velké Británii.

Onemocnění známé jako donovanóza způsobuje bakterie Klebsiella granulomatis. Vyskytnout se může u obou pohlaví, v případě mužů se však objevuje dvakrát častěji než u žen a projevuje se tvorbou vředů na genitáliích.

Přestože je nemoc typická zejména pro tropické země, jako je Indie nebo Papua Nová Guinea, zvýšený počet případů zaznamenali za poslední dobu lékaři ve Velké Británii. Situace experty velmi znepokojuje.

Pacienti si totiž často onemocnění ani nevšimnou, protože není bolestivé. "Zpočátku se na zánětlivých ložiscích tvoří zarudlé uzlíky, které poměrně rychle mizí. Pak se ale v jejich blízkosti začnou objevovat vřídky, které při dotyku začnou krvácet. Mohou se objevit na různých částech těla, nejčastěji však v oblasti genitálií," vysvětlili odborníci pro portál Deutsche Welle.

Související obsah

Muži mívají nejčastěji postižený penis, v případě žen se jedná o vnitřní stranu stydkých pysků. Pokud se však infekce nezachytí už v raném stádiu, tedy hned na začátku, pacienty mohou potrápit hnisavé otoky. Nakonec onemocnění zničí celou tkáň.

Klíčové je podle lékařů nemoc začít léčit co nejdříve a pacientům předepisují antibiotika. Pokud se donovanóza podchytí hned v raném stádiu, je možné se úplně vyléčit. V pokročilé fázi však hrozí poškození genitálií a je možné i zjizvení.

Odborníci však upozorňují, že po prodělání nemoci si tělo nevybuduje žádnou imunitu, proto je možné se onemocněním znovu nakazit.

Imunita Čechů je po koronaviru v troskách. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz