Ekonomika

Vánoce letos budou chudší. Prodejci hlásí nedostatek některého zboží

Někteří obchodníci už teď potvrzují, že letošní vánoční nabídka bude o poznání skromnější. Menší výběr bude podle nich třeba u knih, elektroniky nebo hraček. Všude tam se projeví následky pandemie.

Už v létě se začalo mluvit o tom, že se mnohé knihy do Vánoc nedostanou do tisku. Nakladatelství odsouvala jejich vydání o měsíce, přidal se i problém s chybějícím papírem.

"Tiskárny jsou přeplněné z mnoha důvodů. I proto, že se přestává tisknout v Číně," vysvětlila mluvčí Nakladatelství Slovart Jana Kaizrová. "Některé knihy nestihneme vytisknout, anebo se musíme spokojit s menším počtem kusů," doplnil ji ředitel nakladatelství Euromedia Antonín Kočí.

Zákazníci tak v obchodech nenajdou mnohé knihy, a to nejen ty nové. "U některých titulů nejsou dotisky, takže se ta kniha k nám třeba ani nedostane. Když pátráme, v čem je problém, tak zjišťujeme, že je málo papíru," prozradila vedoucí prodejny s knihami Ivana Vařáková.

Vánoční nákupy začínají už i v obchodech s elektronikou nebo v hračkářstvích. I u nich je ale problém. "U některého sortimentu, jako jsou hlavně plastové věci, ta dodávka vázne," řekl Martin Klinkovský z velkoskladu s hračkami.

Související obsah

​To potvrdila i vedoucí prodejny Marie Prudilová. "Velký problém s plasty, takže boby letos nebudou," konstatovala. Boby se přitom staly v zimě symbolem hor, kdy české sjezdovky uzavřela pandemie koronaviru.

Samostatnou kapitolou jsou nedostatkové čipy, které paralyzovaly nejen světové automobilky. "Kvůli Číně nebudou čipy do hraček, které jsou ozvučené, tudíž nebudeme mít česky mluvící panenky," upozorňuje Prudilová.

"Hlavně se to týká například myček nádobí, tiskáren, monitorů a podobně. Doporučujeme neotálet a zásobit se včas," dodal vedoucí produktového marketingu obchodu s elektronikou Datart Daniel Dobeš.

Podle mnoha prodejců mohou za brzký zájem o vánoční nákupy i prudce stoupající čísla covidu-19. "Už se snaží nakupovat. Mají asi strach, že se všechno zase zavře," myslí si Vařáková.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz