Ekonomika

Na dárky nebude, Vánoce padají. Klienty Bohemia Energy drtí prudký růst záloh

Jsou to dva týdny, kdy padla firma Bohemia Energy, která dodávala plyn nebo elektrický proud téměř milionu odběratelů v Česku. Tisíce z nich se chystají podat na společnost skupinovou žalobu. Stěžují si na to, že majitel a manažeři situaci podcenili a nebyli připravení na zvyšování cen energií. Své klienty tím přivedli do existenčních problémů. Získali jsme příběhy několika z nich.

Paní Hájková bydlí v bytě 3+1 ve Václavicích. Hypotéku bude splácet ještě 24 let. Teď jí přišly nové zálohové platby na elektřinu a plyn. Jsou o 300 procent vyšší.

"Původně jsem platila za elektřinu a plyn 3220 korun. Zvýšili mi to na 10 tisíc. Vzala jsem si na vyřízení těch věcí dovolenou," prozradila.

Ve 20 kilometrů vzdáleném Liberci mezitím desítky lidí, které trápí totéž, stojí před pobočkou ČEZu. "Oni říkají, ať lidi neblázní, ale samozřejmě panika nastala. Lidi se bojí, je to masakr. Vánoce padnou, to je samozřejmé. Protože na to prostě nebude," myslí si paní Hájková.

Související obsah

​Fronta je na několik hodin. Uvnitř smí být jen 15 lidí a pracovnice ČEZu chce promrzlým lidem čekání alespoň trochu ulehčit. "Pokud chcete, můžete si odskočit třeba na kávu a přijít potom. Abyste tady nečekali ve frontě, protože vevnitř může být jenom 15 lidí. Kdyby vám propadl lístek, nebojte, my si vás vezmeme," nabízela jim.

Přesto neodešel téměř nikdo. "Po dvou a půl hodině jsem se tedy dočkala," svěřila paní Hájková. Uvnitř to trvalo další půlhodinu. "Půjdu si vzít půjčku 60 tisíc, abych měla na zaplacení energií, měla to z krku a nebyla nějaký dlužník," plánovala paní Hájková.

"Dovolená" skončila. Paní Hájková bude nakonec platit šest tisíc měsíčně, ale vypočítaným říjnovým drahým platbám neunikne. "Budu muset poslat na innogy 5840 korun za říjen. Bohemia Energy si strhla za říjen 3220 korun. Na co nebudu mít peníze, vezmu si to z té půjčky. Je to katastrofa. Nevím, co dál. Dárky asi padnou," posteskla si.

Související obsah

​Jiná bývalá klientka Bohemia Energy si frontu vystála několikrát. Jednou to nestihla do zavírací doby. Podruhé neměla všechny potřebné doklady. "Jsem tady potřetí. Čekala jsem tady hodinu a vevnitř, kde je 10 židlí, jsem seděla další hodinu," popsala.

A ještě bizarnější příběh. Žena ve vysokém stupni těhotenství vyřizovala platby za energie za svého 83letého dědečka. Z fronty odešla rovnou do porodnice. "Jsem tady za dědu, který je skoro ležák. A navíc má střední demenci. Ještě, než to porodím, tak to musím vyřídit," řekla paní Koudelová.

Verdikt? Na dědu se bude skládat celá rodina. "Jestli to bude vyšší částka, tak to tak dopadne. On by to z důchodu nebyl schopný zaplatit. Nic by mu nezbylo na živobytí, to by pak bylo likvidační. Na elektřinu měl 630 korun a teď mu přišlo 4800 korun. Plyn ještě nedorazil," uzavřela.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz