Zahraničí

Lídři se sjeli na summit o změně klimatu tryskáči. Čelí kritice

Na ekologický summit se světoví lídři slétli tím nejméně ekologickým způsobem. A to ve svých soukromých tryskáčích. Čelí proto kritice.

Letadel mělo být až 400, což je oproti normálnímu provozu mnohonásobně více. Kapacita parkovacích míst nestačila. A tak po vysazení delegací řada letounů opět vzlétla a zamířila zaparkovat na jiná letiště.

Podle odhadů letadla nad Glasgow a Edinburghem vyprodukovala 13 tisíc tun oxidu uhličitého, což se rovná roční produkci 1 600 běžných lidí. "Tihle lídři místo toho, aby zredukovali emise a navedli planetu na bezpečnou cestu, tak mají jen ústa plná prázdných slov," nechala se slyšet vedoucí pro klimatickou politiku charitativní organizace Oxfam Nafkote Dabiová.

Související obsah

Kritika se na politiky valí ze všech stran. Nepomáhá ani fakt, že organizátoři měli připravených 240 elektroaut, která státníky odvezla z letiště a zpět.

Navíc elektroauta nevyužili všichni. Prezident Spojených států amerických Joe Biden dorazil se čtyřmi letadly, helikoptérou a kolonou tří desítek aut, včetně prezidentské limuzíny. Jeho cesta ze Spojených států amerických přes summit G20 v Římě až do Glasgow vyprodukovala na tisíc tun oxidu uhličitého.

"Záchrana lesů a ekosystémů by měla hrát důležitou roli v naplňování našich klimatických cílů a být součástí naší strategie dosažení nulové úrovně emisí. A Spojené státy americké by měly jít příkladem," řekl Biden.

Příkladem se ale někteří skutečně snaží jít. Třeba slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, která letěla běžnou linkou, nebo vévoda a vévodkyně z Cambridge William a Kate, kteří do Glasgow přijeli vlakem. Podle mnohých expertů by ale bylo nejlepší, kdyby se summit příště konal online.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Bývalý rektor Zima bude kandidovat na prezidenta

Exrektor Univerzity Karlovy a profesor Tomáš Zima se rozhodl, že bude kandidovat na post prezidenta republiky. Potvrdil to redakci TN.cz. "Rozhodl jsem se tak proto, že celý život pomáhám lidem jako lékař, učím studenty a kolegy a vedl jsem také velké instituce. Rád bych, aby naše země byla spokojená, bezpečná a bez extrémů," řekl Zima.

Píše se na Deník.cz