Zahraničí

Světoví lídři na summitu slíbili záchranu lesů. Biden vyzdvihává zelenou energii

Lídři stovky států se na klimatické konferenci COP 26 zavázali, že se do roku 2030 zasadí o to, aby přestaly na planetě ubývat lesy. K dohodě se připojily i státy z tropických oblastí, kde leží velké deštné pralesy.

Částkou v přepočtu téměř 425 miliard korun z veřejných i soukromých sektorů má 100 států zachránit rychle mizející plíce Země. Do dohody se zapojí státy, jako je Brazílie, Indonésie nebo Konžská demokratická republika, ve kterých leží významná část světových lesů.

Investice by měly přijít i do sektoru zelené energie. K tomu vyzval americký prezident Joe Biden. Vysoké ceny energií, které v posledních měsících vidíme, jsou podle něj dalším důkazem, že je čistá energie třeba.

"Máme schopnost investovat a budovat spravedlivou budoucnost se zelenou energií a přitom vytvářet miliony dobře placených pracovních míst a příležitostí po celém světě. Čistší vzduch pro naše děti, bohatší oceány, zdravější lesy a ekosystémy pro naši planetu," prohlásil Biden.

Související obsah

​Britská královna Alžběta II., která se konference ze zdravotních důvodů neúčastní, poslala lídrům vzkaz s nadějí na úspěch jednání. Politici by se podle ní měli povznést nad své vlastní agendy a spolupracovat.

Ocenila i skutečnost, že se průlomový klimatický summit koná právě ve skotském Glasgow. "Tuto povinnost jsem velmi ráda splnila. Dopad životního prostředí na vývoj člověka bylo téma velmi blízké mému zesnulému manželovi, princi Philipovi," nechala se slyšet královna.

V době summitu vyšla i znepokojivá zpráva, že jednu z nejvíce zasažených zemí světa, Madagaskar, trápí hladomor. Kvůli klimatickým změnám tam letos mají nejdelší období sucha za posledních 40 let. Zemi ale trýzní i extrémní výkyvy počasí. Když už přijde vláha, objevují se cyklóny a silné bouře, které úrodu ničí.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz