Zajímavosti

Obří objekt narazil do Jupiteru, vzácný jev možná zachránil Zemi

Obří objekt narazil do Jupiteru, vzácný jev možná zachránil Zemi
Zdroj: NASA

Amatérští astronomové v září zachytili náraz velkého kosmického tělesa do Jupiteru. Jedná se o osmý zaznamenaný případ kolize s plynným obrem.

Na Zemi se nachází velké množství kamer namířených do našeho sousedství v Sluneční soustavě. Daří se nám tak získávat cenné informace o pohybu asteroidů a chování planet, díky kterým se dozvídáme mnoho o jejich minulosti. Právě těm se podařilo 13. září zachytit velice neobvyklý jev – Obrovské kosmické těleso totiž narazilo do největší planety obíhající Slunce.

 

Pokud se pozorování prokáže jako správné, bude se jednat zatím o teprve osmé pozorování srážky cizího tělesa s Jupiterem. Historicky první zaznamenaná kolize dvou vesmírných objektů byla srážka komety Shoemaker-Levy-9 právě s Jupiterem v roce 1994.

Ačkoliv se s Jupiterem sráží kolem 20 až 60 těles ročně, zaznamenat se podaří pouze zlomek z nich. Důvod je prostý, více než polovina se totiž odehrává na odvrácené straně plynného obra nebo se jejich plamennou smrt v atmosféře nepodaří včas zachytit. Záblesk světla trvá jen pár vteřin a bouřlivé podmínky na povrchu Jupiteru rychle zakryjí stopy po nárazu.

Související obsah

Díky svému silnému gravitačnímu poli slouží Jupiter Zemi jako štít, který zachytává velké množství volně se pohybujících těles v meziplanetárním prostoru, která by jinak mohly ohrožovat Zemi. Tentokrát mu tedy můžeme být vděční za naše bezpečí.

Nikolaos Stanko, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Muž postřelil v mexickém hotelu tři Kanaďany, jeden zemřel

Spor mezi hotelovými hosty v mexickém letovisku na karibském pobřeží nedaleko Cancúnu vyvrcholil střelbou. Tři kanadští turisté skončili v nemocnici, kde jeden z nich zemřel. Střelec je na útěku a hledá ho policie. Důvod hádky zatím strážci zákona nezveřejnili.

Krátká zpráva

Japonsko zasáhlo silné zemětřesení

Jihozápad Japonska zasáhlo zemětřesení o síle 6,6 stupně, informovala agentura Kjódó. Epicentrum zemětřesení se nacházelo u nejjižnějšího ze čtyř hlavních japonských ostrovů – Kjúšú. Na několika místech popraskalo vodovodní potrubí a objevily se i problémy s výpadky elektřiny. Žádné oběti na životech hlášené nejsou.

Píše se na Deník.cz