Koronavirus

Hejtman vysvětlil, jak je to s očkovanými v nemocnici. Zesměšnil odpůrce vakcíny

Hejtman vysvětlil, jak je to s očkovanými v nemocnici. Zesměšnil odpůrce vakcíny
Zdroj: Profimedia

V souvislosti se sílící epidemií koronaviru se vedou bouřlivé diskuze o roli vakcíny. Zatímco většina odborníků k ní společnost vyzývá, odpůrci často poukazují na to, že v nemocnicích končí i lidé s ukončeným očkováním. Právě na ně hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) zacílil svůj příspěvek na sociální síti, kde je jednoduchým matematickým příkladem zesměšnil.

Data, kterými disponují české nemocnice, hovoří jasně. Neočkovaní pacienti mají na covidových odděleních převahu. Zbytek tvoří lidé, kteří se nechali proti koronaviru naočkovat.

Na tento fakt často poukazují odpůrci očkování. Jihočeskému hejtmanovi a lékaři Martinu Kubovi (ODS) to nedalo a rozhodl se je zesměšnit jednoduchou matematickou úlohou.

"Ze 100 seniorů nad 65 let je očkováno 85 %. Je jich tedy 85 očkovaných a 15 ne. V nemocnici je jich hospitalizováno 20 v poměru očko/neočko půl na půl. Z každé skupiny, tam tedy leží 10 lidí. Milé děti, je 10 z 15 stejny poměr jako 10 z 85? Malá nápověda. Není," napsal na twitteru a přiložil za text mrkajícího smajlíka.

Podle údajů ministerstva zdravotnictví bylo od začátku listopadu hospitalizováno 997 infikovaných lidí, z nichž bez očkování byla mírná nadpoloviční většina (51,3 %). Na jednotkách intenzivní péče tvořili neočkovaní téměř 61 % pacientů.

Související obsah

​Poměr očkovaných a neočkovaných se ale v jednotlivých nemocnicích liší. Například v plzeňské fakultní nemocnici na konci října leželo na JIP šest pacientů s covidem, z nichž naočkovaný nebyl ani jeden.

Ve Fakultní nemocnici Motol je aktuálně hospitalizováno 57 covidových pacientů. "Naprostá většina hospitalizovaných je neočkována! Sto procent nemocných v nejtěžším stavu s podporou funkce plic je NEočkováno," informuje nemocnice.

Ve Slezské nemocnici v Opavě je poměr očkovaných a neočkovaných podle primáře infekčního oddělení Petra Kümpela zhruba 1:1. To však podle něj neznamená, že by očkování selhávalo. "Kdyby očkování nefungovalo, tak by tu muselo být asi 10 neočkovaných na asi 60 očkovaných. A tomu tak není, je to naštěstí 1:1. To je to zásadní," vysvětlil.

V Česku má aktuálně ukončené očkování přes 6,1 milionu lidí. Ve středu se nechalo naočkovat více než 45 tisíc lidí.

V posledních týdnech zájem o očkování roste. Více informací se dozvíte v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz