Zajímavosti

V kolik hodin vstáváte o víkendu? Odpověď je důležitá pro zdraví i život

V kolik hodin vstáváte o víkendu? Odpověď je důležitá pro zdraví i život
Ilustrační foto | Zdroj: Thinkstockphotos

Pokud patříte mezi lidi, kteří přes týden vstávají brzy, ale o víkendu si rádi přispí, zpozorněte. Podle lékařů totiž i tento na první pohled neškodný zvyk ovlivňuje nejen kvalitu spánku, ale také života. Řadí se mezi špatné návyky, které mohou vést až k chronické nespavosti. A ta je velmi nebezpečná.

Někdo má problémy usnout a každou noc několik hodin tzv. zírá do stropu, jiný se budí v noci a někteří lidé nemohou spát déle než pár hodin. Nespavost se projevuje různě. Odborníci se přitom shodují, že lidé potřebují nepřerušovaným spánkem pravidelně strávit šest až osm hodin. Zregenerovat tělo i mysl za tři nebo čtyři hodiny podle nich není možné.

Pokud se problémy se spánkem neřeší, mohou přerůst až v chronickou nespavost. Ta zhoršuje nejen kvalitu života pacientů, ale je i nebezpečná, protože se organismus velmi vyčerpává. "Neznám nikoho, kdo v noci nespí a druhý den je čilý. Nespavost patří k problémům, které se musí léčit, jinak pacientům hrozí psychické i fyzické následky vlivem dlouhodobé únavy," upozorňuje Stanislav Konštacký ze Společnosti všeobecného lékařství (SVL) ČLS JEP.

Pokud lékař vyloučí, že nespavost způsobuje jiné onemocnění, je podle něj namístě podpořit kvalitní spánek budováním vhodných návyků.

I čas vstávání o víkendu je důležitý

Lidé by se měli například probouzet každý den ve stejnou hodinu bez ohledu na to, zda je pracovní den nebo víkend. Lékaři naopak nedoporučují podřimování ve dne, protože to může narušit kvalitu nočního spánku. Ve večerních hodinách by se měli lidé věnovat věcem, které je uklidňují, a řešení problémů nechat až na druhý den. "Postel slouží ke spánku a intimnímu životu. Práce, hádky ani sledování televize do ložnice nepatří. Jestliže budeme na lůžku prožívat stavy úzkostí například z práce, s velkou pravděpodobností spánek narušíme," varuje Konštacký.

Související obsah

S nespavostí se podle něj v současnosti potýká 30 až 50 % lidí a přibližně u desetiny z nich se vyvine v chronické onemocnění. "Z nejnovějších studií víme, že problém se spánkem vzrostl v posledních letech o 10 % a podobně rychle narůstá také spotřeba hypnotik, které se k léčbě nespavosti nejčastěji předepisují," upozorňuje Konštacký.

Příčiny vzniku nespavosti podle lékařů souvisí především se zrychlujícím se životním tempem, zvyšujícím se průměrným věkem populace a s nepravidelným režimem spánku a bdění. "Nestačí pacienta jednoduše odbýt tím, že mu předepíšeme léky na spaní, které mohou být v některých případech dokonce návykové. Je třeba odhalit příčinu obtíží."

Za chronickou nespavost dospělých prý může z 90 % nevhodné rozložení psychické a fyzické zátěže v průběhu dne. Zbylých 10 % nespí z důvodu tělesné nebo duševní nemoci.

U řady pacientů se nespavost objevila v době epidemie koronaviru, což lékaři připisují především tomu, že se jim dramaticky změnila náplň dne. "Ubylo fyzické zátěže a významně naopak vzrostlo psychické napětí. Za nespavostí může stát i prodělání nemoci covid-19 – kdy ale tzv. pocovidové příznaky odezní, je těžké určit," vysvětluje Konštacký.

K poruchám spánku jsou podle Konštackého náchylnější obyvatelé vyspělých zemí, především ženy. Nespavost významně zhoršuje kvalitu života a může vést k řadě zdravotních komplikací. O tom, jak odhalit její příčinu a stanovit vhodnou léčbu, budou debatovat praktičtí lékaři na letošní XL. výroční konferenci Společnosti všeobecného lékařství (SVL) ČLS JEP.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz