Domácí

Máte tyto mořské plody doma? Vraťte je zpět do obchodu. Obsahují kadmium

Máte tyto mořské plody doma? Vraťte je zpět do obchodu. Obsahují kadmium
Kalamáry patagonia Zdroj: Státní veterinární správa (SVS)

Státní veterinární správa (SVS) nařídila stáhnout z trhu jednu šarži kalamárů od španělské značky Marfrío. Našli v nich totiž nepovolené množství těžkého kovu. Do Česka se jich dostalo 1,7 tuny.

Státní veterinární správa dostala od evropského systému rychlého varování (RASFF) informaci, že mražené patagonské olihně,

tedy kalamáry, od značky Marfrío obsahují nepovolené množství těžkého kovu kadmia.

 

"Šlo o zásilku, která pocházela z Falklandských ostrovů. Do České republiky jich došlo zhruba 1,7 tuny, mířily i do dalších evropských zemí," sdělil Petr Majer, mluvčí Státní veterinární správy.

 

Související obsah

Konkrétně se jedná o šarži s číslem 23072019 s datem minimální trvanlivosti do ledna příštího roku. Zákazníci mohou tento produkt vrátit tam, kde ho koupili. Uvedená šarže byla dodána společnosti AG Seafood, dále pak směřovala k firmám Bastam, Food & Friends, IZVRSTAN, Master Fish, METIMPEX, mrazeneryby.cz a Vallis Aurea.

 

Limit kadmia byl překročen o 0,5mg/kg a obsahoval v kalamárech 1,5mg/kg. Překročení limitu by nemělo ohrozit zdraví lidí, ale nesmí se prodávat. Při případné otravě kadmiem, kdy by dávka musela být mnohonásobně vyšší, pak hrozí nevolnost, zvracení, či bolest hlavy.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz