Domácí

Fiala po jednání se Zemanem: Vláda by mohla být do Vánoc

Předseda ODS a lídr koalice SPOLU Petr Fiala dnes od 13 hodin jednal s prezidentem Milošem Zemanem o nové vládě. Spojil se s ním prostřednictvím videokonference. Prezident projevil přání se s členy budoucí vlády setkat, řekl Fiala.

Petr Fiala v sobotu představil postup pro jmenování nové vlády. S prezidentem jednal asi půl hodiny. Po ustavující schůzi Poslanecké sněmovny přijme prezident Miloš Zeman demisi vlády Andreje Babiše (ANO). Pak se spolu s Fialou znovu setkají. "Oba věříme, že ten kontakt už bude přímý, nikoliv prostřednictvím videokonference," prohlásil Fiala.

Na dalším setkání by Fiala Zemanovi předal seznam členů budoucí vlády. "Prezident projevil přání buď to se s některými z nich, nebo se všemi, postupně setkat, a pak by mělo následovat jmenování vlády, které se uskuteční podle situace buď to přímo na Pražském hradě, nebo v Lánech," přiblížil Fiala. Vše by se podle Fialy mělo odehrát v řádu týdnů, vláda by měla být do Vánoc.

Šlo vůbec o první jednání prezidenta a lídra koalice, která před měsícem ve volbách získala nejvíce hlasů. Miloše Zemana totiž den po volbách hospitalizovali v Ústřední vojenské nemocnici. Až tento týden byl přeložen z jednotky intenzivní péče na standardní pokoj.

Zeman v pátek poskytl Frekvenci 1 první rozhovor od své hospitalizace a v něm potvrdil, že Petra Fialu bude jmenovat novým premiérem. Uvedl také, že Andrej Babiš řekl, že o pověření sestavením vlády nemá zájem, protože zde vznikla koalice pěti stran, která má dohromady 108 hlasů ve Sněmovně, a nikdo s ním nechce o vládě jednat.

Související obsah

"Budu ho informovat o tom, že zástupci obou koalic se dokázali velice rychle shodnout na hlavních programových principech a že jsou připraveni co nejdříve sestavit funkční vládu," prozradil v pátek na twitteru Fiala.

Uvítal také, že prezident v rozhovoru řekl, že je připraven jej jmenovat premiérem a udělat všechny potřebné kroky. Před volbami se totiž prezident nechal slyšet, že sestavením vlády pověří předsedu nejsilnější strany. Tou je ale hnutí ANO, které má 72 poslanců, celá koalice Spolu 71 a samotná ODS pak 34 křesel.

V rozhovoru Zeman také řekl, že si pročítal programy, se kterými šly strany do voleb. "Například program ODS je mi sympatický," řekla hlava státu. 

Celý záznam tiskové konference:

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz