Domácí

Prezident Miloš Zeman se cítí lépe, Fialu jmenuje premiérem

Prezident Miloš Zeman je od 10. října hospitalizovaný v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). Poprvé od hospitalizace veřejně promluvil. Podle jeho slov se cítí normálně a už měsíc nekouří, řekl to rádiu Frekvence 1. Oznámil také, že předsedu ODS Petra Fialu jmenuje premiérem.

V pátek Zeman poprvé od hospitalizace v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) promluvil s médii. "Cítím se naprosto normálně. Protože nejsem přetížený, tak se cítím lépe než obvykle. Představte si, že například měsíc už nekouřím. Neříkám, že mi to vydrží," řekl prezident v pátek rádiu Frekvenci 1 ke svému zdravotnímu stavu.

Hlava státu se poprvé vyjádřila k výsledku voleb do Poslanecké sněmovny. "Překvapil mě neúspěch Pirátů, který byl extrémnější, než jsem čekal, ale právě na tomto neúspěchu se můžete přesvědčit, jak prolhaná jsou česká média, a dokonce průzkumy veřejného mínění, protože v obou případech byli Piráti favorizováni, a to do míry, že byl pan Bartoš nahlížen jako ministerský předseda," okomentoval Zeman volby.

Související obsah

Zeman si podle jeho slov prostudoval programy všech stran a některé se mu líbily více, jiné méně. "Například program ODS je mi sympatický. Víte, co jsem považoval za nejhorší program? No, program Strany zelených. Jestli chcete dát 3x větší částku za auto s elektropohonem než za auto se spalovacím motorem, tak jste blázen," vysvětlil prezident, proč se mu program nelíbil.

Zeman chvíli před rozhovorem s rádiem dotelefonoval s premiérem Andrejem Babišem (ANO), se kterým se bavil o jmenování nové vlády. V sobotu bude mluvit i s předsedou ODS Petrem Fialou, se kterým chce řešit hlavně jedno téma.

"V tomto okamžiku je to především téma jmenování Petra Fialy premiérem. K tomu musí proběhnout ještě několik kroků. Vláda musí podat demisi po ustanovující schůzi Sněmovny. Ale myslím si, že tam nebude žádný problém," řekl Zeman a dodal, že Babiš nemá zájem se stát premiérem, protože s ním nikdo nechce jednat.

Prezident Zeman promluvil o svém zdravotním stavu. Podívejte se na reportáž:

Fiala sdělení prezidenta uvítal. "Vítám sdělení prezidenta Zemana, že je připraven mne jmenovat premiérem a udělat všechny ústavní kroky, které jsou nezbytné pro vytvoření nové vlády. ČR je ve složité ekonomické i epidemiologické situaci a potřebuje novou vládu s jasným mandátem vycházejícím z výsledků voleb," uvedl Fiala krátce po rozhovoru.

Prezident mohl s premiérem komunikovat pouze telefonicky, protože na rehabilitačním oddělení, kde Zeman od čtvrtku leží, platí zákaz návštěv kvůli šíření respiračních onemocnění. Prezident podle jeho slov považuje za zbytečné, že stále nemůže přijímat návštěvy, ale uvedl, že už si těch pár dní počká.

Související obsah

Zeman podle svých slov dělá všechno pro to, aby vláda vznikla co nejrychleji. "Samozřejmě některé oficiality bude potřeba omezit, například tuto vládu jmenuji v Lánech, ne na Hradě. To existenci a legitimitě vlády nevadí," řekl Zeman.

Prezident se vyjádřil i k tomu, že se Senát chystá jednat o jeho zdravotní způsobilosti k vykonávání prezidentské funkce. "Já si myslím, že pánové Fischerové a další jsou nyní hluboce zklamáni stavem, ve kterém se nyní nacházím. Ale víte, ona lidská nenávist. Karel Kryl kdysi říkal, že Česko by se mělo jmenovat země závisti," řekl Zeman s tím, že lidská nenávist je téměř nekonečná.

Zeman je rád, že hradní kancléř Vratislav Mynář zdokumentoval podpis dokumentu o ustavující schůzi nové Sněmovny. "Já si vážím pana kancléře, který zdokumentoval akt tohoto podpisu. Samozřejmě, že ten podpis je pravý, to mohu jako jeho autor potvrdit, pokud jde o reakci ostatních politiků, chtěl bych býti benevolentní. U některých možná lze cítit zklamání," řekl Zeman.

Hlava státu podle svých slov nebude mít problém s dokončením mandátu. "Můj mandát končí už za rok a půl. Pokud v tomto časovém horizontu nedojde k 3. světové válce, nedá se očekávat nějaký velmi složitý systém. Nehledě na to, že v prezidentském systému je řešení problému jiné než v kancléřském systému, kde řešení je v rukou premiéra. Já předpokládám, že budu plnit svoje povinnosti, poté jako šťastný penzista odejdu do důchodu," nastínil budoucí působení v úřadu Zeman a dodal, že doufá v brzké dokončení bungalovu, který pro něj staví shodou okolností rovněž v Lánech.

Zvukový záznam celého rozhovoru s prezidentem na Frekvenci 1:

Celý rozhovor s prezidentem:

Pane prezidente, jak vám je?

Já se cítím naprosto normálně, protože nejsem přetížený, tak lépe než obvykle. Představte si, že například už měsíc nekouřím, neříkám, že mně to vydrží. Ale měsíc, to už je docela dlouhá doba.

Mrzí vás, že stále nemůžete přijímat návštěvy?

Pokládám to už za zbytečné, ale na druhé straně, já si ještě pár dní počkám.

Měl jste možnost si v hlavě výsledky voleb zanalyzovat?

Ano, překvapil mě neúspěch Pirátů, který byl extrémnější, než jsem čekal, ale právě na tomto neúspěchu se můžete přesvědčit, jak prolhaná jsou česká média, a dokonce průzkumy veřejného mínění, protože v obou případech byli Piráti favorizováni, a to do míry, že pan Bartoš už byl nahlížen jako budoucí ministerský předseda.

Je hodně témat, které chcete řešit s Petrem Fialou?

V tomto okamžiku je to především téma jmenování Petra Fialy premiérem. K tomu musí proběhnout ještě několik kroků. Vláda musí podat demisi po ustavující schůzi Sněmovny. Ale myslím si, že tam nebude žádný problém, a víte proč? Protože Andrej Babiš, se kterým jsem před chvílí telefonicky mluvil, nemá zájem stát se premiérem. Důvod je celkem prostý, protože s ním nikdo nechce jednat.

Pět stran v jedné vládě, je to pro Česko risk?

Defacto máme v parlamentu devět stran, některá je ad hoc vládní, některá je ad hoc opoziční. Má to určitou dynamiku. Ale ano, risk to samozřejmě je.

Budete si důkladně číst programové prohlášení, nebo jste tak už učinil?

Já jsem si především prostudoval programy všech stran, některé se mi líbí více, některé méně. Například program ODS je mi sympatický. Víte, co jsem považoval za nejhorší program? No, program Strany zelených. Jestli chcete dát 3x větší částku za auto s elektropohonem než za auto se spalovacím motorem, tak jste blázen

Podle premiéra by bylo dobré, aby nová vláda převzala moc rychle. Je podle vás třeba spěchat?

Nevím, co by nová vláda měla co společného s narůstajícím počtem případů covidu. Obecně souhlasím. Já ze své strany dělám vše proto, aby tato vláda vznikla co nejrychleji. Samozřejmě některé oficiality bude potřeba omezit, například tuto vládu jmenuji v Lánech, ne na Hradě. To existenci a legitimitě vlády nevadí.

Určitě se k vám dostala informace o aktivaci článku 66. Mrzí vás, že politici nepočkali, jak vám bude na začátku listopadu?

Já si myslím, že pánové Fischerové a další jsou nyní hluboce zklamáni stavem, ve kterém se nyní nacházím. Ale víte, ona lidská nenávist. Karel Kryl kdysi říkal, že Česko by se mělo jmenovat země závisti, lidská nenávist je téměř nekonečná, alespoň u některých osob. Tak například veřejně prohlásil katolický kněz, páter Tomáš Halík, že bych neměl žít. Že by bylo lepší, kdybych nežil. Inu typický katolický kněz

Co jste říkal na reakce některých politiků na zprávu ÚVN, že nejste schopen vykonávat práci a že zpochybňovali váš podpis na svolání nové Sněmovny.

Já si vážím pana kancléře, který zdokumentoval akt tohoto podpisu. Samozřejmě, že ten podpis je pravý, to mohu jako jeho autor potvrdit, pokud jde o reakci ostatních politiků, chtěl bych býti benevolentní. U některých možná lze cítit zklamání. Na začátku, když mě do této nemocnice přivezli, tak to nevypadalo dobře. A to z jednoho prostého důvodu. Můj skutečný stav, i když jakási Džamila Stehlíková říká, že mám deset nemocí, tak můj skutečný stav je založen na tom, že mi nechutná jíst a špatně trávím. Kroky, které v nemocnici udělali, vedly k tomu, že už jsem zcela normální a díky bohu za to.

Měl jste možnost během toho měsíčního pobytu bilancovat, jestli budete mít dostatek sil mandát dokončit?

Můj mandát končí už za rok a půl a pokud v tomto časovém horizontu nedojde k 3. světové válce, nedá se očekávat nějaký velmi složitý systém. Nehledě na to, že v prezidentském systému je řešení problému jiné než v kancléřském systému, kde řešení je v rukou premiéra. Já předpokládám, že budu plnit svoje povinnosti rok a půl, poté jako šťastný penzista odejdu do důchodu. Doufám, že mezi tím už bude hotový můj domeček, tedy bungalov, který je shodou okolností také v Lánech.

Babiš: Prezidentovi jsem potvrdil, že bych odmítl jeho pověření o sestavení vlády:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz