Domácí

SPOLU a PIRSTAN podepsaly koaliční smlouvu, poslanci složili slib

V pondělí se po 14. hodině poprvé od říjnových voleb sešla Sněmovna v novém složení. Na ustavující schůzi všichni přítomní poslanci složili slib. Jednání trvalo hodinu a poslanci stihli odsouhlasit zřízení imunitního a mandátového výboru, který bude mít 16 členů. Ustavující schůze byla kvůli lhůtě pro nominace do výboru přerušena do středeční 10. hodiny dopoledne, kdy bude pokračovat. Koaliční smlouvu SPOLU a PIRSTAN podepsaly po 11. hodině. Dění jsme sledovali v on-line reportáži i na TN LIVE.

Ustavující schůze začala v pondělí ve 14. hodin, ještě předtím se šéfové ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Pirátů a STAN sešli k podpisu koaliční smlouvy. Na prvním jednání poslanci odsouhlasili zřízení imunitního a mandátového výboru, který bude mít 16 členů. Poté byla ustavující schůze přerušena kvůli lhůtě pro nominace. Pokračovat bude zase ve středu v 10:00, kdy bude na programu volba předsedu a místopředsedů Poslanecké sněmovny.

Před ustavující schůzí hnutí ANO na brífinku avizovalo, že na post předsedy Sněmovny navrhne jako protikandidáta Markétě Pekarové Adamové, předsedkyni TOP 09, současného ministra dopravy, průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO). Schillerová návrh odůvodnila tím, že hnutí ANO je nejsilnějším poslaneckým klubem v nové Sněmovně.

Kromě předsedy Sněmovny se budou na další schůzi volit i místopředsedové. Jeden post místopředsedy Sněmovny chce i hnutí SPD, budoucí vládní koalice je ale proti. "Určitě nebudeme volit nikoho z SPD, to jsme deklarovali a řekli zcela jasně už vícekrát, samozřejmě mají právo někoho navrhnout," uvedla Pekarová Adamová.

"Že nás chtějí ty rádoby demokratické koalice odstavit od toho, abychom měli dostatek informací, tak to určitě není dobrá zpráva. Určitě v tomto ohledu vystoupíme a budeme prosazovat, abychom mohli adekvátně zastupovat naše voliče," sdělil šéf SPD Tomio Okamura.

Budoucí vládní koalice se navíc staví kriticky k nominaci současného předsedy Radka Vondráčka z hnutí ANO na post místopředsedy. Kvůli jeho kritizované návštěvě v nemocnici u prezidenta a několika skandálům z minulosti. "Nominace Radka Vondráčka nám připadá jako takový trošku vtip," vysvětlila Pekarová Adamová.

"Já myslím, že se potvrdilo, že pan Vondráček říkal pravdu a samozřejmě je to otázka rozhodnutí klubu. Klub tak rozhodl, takže pan Vondráček má naši podporu," uvedl předseda hnutí ANO Andrej Babiš. ​S další nominantkou za hnutí ANO Janou Mračkovou Vildumetzovou by koalice problém mít neměla.

Související obsah

Pokud plénum v tajné dvoukolové volbě některé z místopředsednických pozic neobsadí, na další schůzi by se konala volba nová. Až bude zvoleno nové předsednictvo Sněmovny, měl by premiér Babiš podat demisi své vlády.

V pondělí se poprvé sešla nově zvolená Poslanecká sněmovna:

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz