Domácí

Školy čeká další testování. Nedostali jsme žádný jasný plán, stěžuje si Plaga

V nejvíce zasažených regionech chtějí hygienici testovat děti ve školách hlavně PCR testy, které jsou účinnější než antigenní. Ministrovi školství Robertu Plagovi (za ANO) se ale nelíbí, že školy nedostaly jasný plán, jak bude testování probíhat. V dopise proto vyzval ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) k vyjasnění.

Testování ve školách pomocí PCR testů v regionech, kde je více než 300 nakažených na 100 tisíc obyvatel, by mělo začít od druhé poloviny listopadu. "15. listopadu ještě proběhne testování antigenními testy a poté by se mělo přejít na to cílené testování metodou PCR," vysvětlil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) ale není jasné, jak bude testování probíhat. V dopise žádá ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha o vyjasnění.

"Je evidentní, že odběrová místa jsou přeplněná a nemohou sloužit pro efektivní testování žáků," stojí v dopisu od Plagy.

Související obsah

Na termín PCR testů se podle Plagy někde čeká až pět dní. Podle Vojtěcha mají pomoct mobilní odběrové týmy. "Pokud hygiena rozhodne o tom, že v nějaké škole má proběhnout PCR testování, tak to bude probíhat odběrem na té škole, ale bude to doplněno tím, že to dítě se může otestovat v nějakém odběrovém místě," doplnil Vojtěch.

Hygienici navíc v nejzasaženějších krajích nestíhají trasovat. Třeba pan Štefan, jehož syn měl při pondělním testování ve škole pozitivní test, stále nedostal žádné informace. "Volali jsme doktorce, řekla ať děti zůstanou doma a ať nechodí do školy, ať čekáme na hygienu a hygiena nic. Pořád je to obsazené, tam se nedovoláme," postěžoval si pan Štefan.

Trasovat nestíhají také hygienici na jihu Čech, pomáhají jim proto hasiči. Od pondělí se k nim přidají i pracovníci krajského úřadu. Hygienici v Česku prý teď denně obvolávají přes 20 tisíc kontaktů. Přitom právě hygiena má zajišťovat i objednání žáků na PCR testy.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz