Domácí

Polovina Čechů není spokojená s EU, ukázal průzkum. Odejít ale nechtějí

Polovina Čechů není spokojená s EU, ukázal průzkum. Odejít ale nechtějí
Zdroj: Thinkstockphotos

Se členstvím v Evropské unii je spokojena polovina Čechů. Vyplývá to z výzkumu agentury STEM. Příští rok má přitom Česko předsedat EU.

Ani ne polovina, přesněji 48 % Čechů je spokojených s členstvím v Evropské unii. Vyplývá to z výzkumu agentury STEM. Zároveň si ale většina nespokojených Čechů nepřeje vystoupit z EU, ale spíše jen její reformu. Na výsledcích se podle agentury STEM podepsala především frustrace z pandemie a nedůvěra lidí k vládě.

Se členstvím v unii jsou spokojenější spíše mladší lidé s vyšším vzděláním nebo lidé s lepší životní úrovní. Výzkumu ale ukázal, že členství Česka v EU začali více podporovat také senioři nad 60 let.

Související obsah

​Příští rok bude Česko předsedat Radě EU. Zejména mladší lidé ale o předsednictví neví nebo jen velmi málo, ve výzkumu STEM to bylo jen 19 % dotázaných. U vysokoškoláků je ale číslo výrazně vyšší. Největší povědomí o českém předsednictví mají senioři nad 60 let, u těch to bylo skoro 60 % dotázaných. "Samotné povědomí o nadcházejícím předsednictví se v současnosti výrazně zvyšuje, na konci srpna o českém předsednictví vědělo již 38 % dotázaných," uvádí STEM.

Na otázku, se kterými vlastnostmi by mělo být Česko do budoucna v Evropě spojováno, pak nejvíce lidí odpovídalo slovy bezpečné, prosperující a silné. Naopak nejméně to bylo vlídné a solidární. Tyto vlastnosti se také promítly do hodnocení tematických okruhů předsednictví. Nejatraktivnější Čechům připadají témata Evropy propojená s vnitřním trhem, hned v závěsu je pak téma silné a bezpečné Evropy. Nejméně atraktivní Čechům přišla témata soudržné a solidární Evropy a chytré a kreativní Evropy.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz