Podzim

Pozor, letos kromě covidu řádí i chřipka! Víme, kde nejvíc. PŘEHLED PO KRAJÍCH

Pozor, letos kromě covidu řádí i chřipka! Víme, kde nejvíc. PŘEHLED PO KRAJÍCH
Zdroj: TV Nova

Hygienické stanice v současné době řeší neobvykle brzký nástup akutních respiračních infekcí a chřipky. Nejhorší situace je momentálně v Moravskoslezském kraji. Odborníci tak radí vyhýbat se hromadným akcím ve vnitřních prostorách a mít dostatečný přísun vitamínů.

Tak jako každý rok, dochází během podzimu a zimy k nárůstu respiračních onemocnění. Tento rok je však podle krajských hygienických jejich nástup neobvykle brzký. "V této chvíli máme nemocnost v kraji 1410 případů na 1 milion obyvatel. Nejvíce nemocných je v okrese Benešov a nejméně v okrese Beroun," informuje Krajská hygienická stanice Středočeského kraje.

Respirační onemocnění zahrnují velký počet virových a bakteriálních onemocnění, které postihují děti i dospělé, a jsou velmi nakažlivé. Mezi nejznámější patří právě chřipka. V celorepublikovém měřítku je momentálně situace nejhorší v Moravskoslezském kraji, kde je nemocnost mezi 3 až 4 tisíci na milion obyvatel.

Relativní nemocnost na milion obyvatel 43. týden/2021

Zdroj: Státní zdravotní ústav

Naopak nejlépe jsou na tom v Karlovarském a Jihočeském kraji a v také Praze, kde se nemocnost pohybuje mezi 500 až 1000 na milion obyvatel. Podle hygieniků z Krajské hygienické stanice z Moravskoslezského kraje začíná onemocnění chřipkou náhlou horečkou, třesavkou, zchváceností a bolestmi svalů.

Později se může objevit suchý, dráždivý kašel, bolest v krku, pocit ucpaného nosu, to ale bez rýmy a sekrece. Teploty mohou být do 38 °C, ale také až nad 40 °C. Při nekomplikovaném průběhu trvá chřipka 3 až 7 dní.

Pandemie covidu-19 způsobila, že loni na podzim chřipka téměř zmizela. Kvůli dodržování rozestupů a nošení roušek se totiž nemoc nemohla tak šířit. Úspěch v minulém roce by ovšem mohl znamenat velký problém pro tento rok. Populaci totiž podle expertů chybí protilátky a chřipka by se tak mohla letos šířit rychleji než v minulých letech.

Jan Houška, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Tálibán nakázal televizním moderátorkám, aby měly zahalenou tvář

Afghánské televizní moderátorky a další ženy vystupující na obrazovce budou muset mít zahalenou tvář. Dekret s nařízením vydalo vládnoucí hnutí Tálibán a bude platit od 21. května. Po povinném zakrytí tváře na veřejnosti, cestování pouze v mužském doprovodu a uzavření středních škol pro dívky je to další omezení žen v zemi.

Píše se na Deník.cz