Energetická krize v Česku

Lidé čelí zdražování energií. Maláčová: Nabízíme hned několik druhů pomoci

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravilo plán pomoci lidem, kteří čelí výraznému nárůstu cen energií. Klíčovou roli má sehrát tzv. vyúčtování DPI, tedy mimořádná okamžitá pomoc podmíněná přechodem k běžným dodavatelům. Šéfka resortu Jana Maláčová (ČSSD) ale upozornila, že se chystají i legislativní změny, které mají pomoci z dlouhodobého hlediska.

Energetickou krizí v Česku se zabývá hned několik resortů, mezi nimi i ministerstvo práce a sociálních věcí. Z krátkodobého hlediska má pomoci hlavně tzv. vyúčtování DPI. Dle slov Maláčové se jedná o "mimořádnou okamžitou pomoc" reagující na "vážnou mimořádnou událost".

Půjde o časově limitovanou nabídku pro všechny, kteří nemají peníze na úhradu vysokých cen energií. Podmínkou je, aby lidé nejpozději do konce roku přešli od dodavatele poslední instance jinam a získali vyúčtování. "Pomůžeme vám s nedoplatky ve chvíli, kdy na to nebudete mít,“ vysvětlila Maláčová.

Zájemci o dávku budou muset dokládat příjmy. "Přizpůsobíme ji tak, aby mohli žádat do dvojnásobku životního minima a nákladů na bydlení," ubezpečila ministryně.

Podle Maláčové už čtvrtina bývalých zákazníků Bohemia Energy přešla k běžnému dodavateli, zbylé klienty se snaží ministerstvo motivovat k tomu, aby tak co nejdříve učinili – mimo jiné i kvůli vysokým zálohám. "Bez toho se nepohneme," upozornila šéfka resortu. Pokud již někdo zálohy zaplatil, dostal se kvůli tomu do tíživé životní situace a nemá třeba na nájem, může zažádat o klasickou mimořádnou pomoc Úřad práce ČR. Ten také prověřuje příjmy, jde o dávku pro lidi v nouzi.

Související obsah

Vzhledem k nutné spolupráci s klienty při dokládání příjmů a výdajů je podle Maláčové nezbytné, aby žadatelé spolupracovali a především zvedali telefonní čísla začínající 900, aby je mohli úředníci kontaktovat.

Dlouhodobé plány

Ministerstvo práce se ale zabývalo i otázkou dlouhodobější pomoci. Připravilo proto novely zákonů, které by v ideálním případě měly být schválené do konce roku. Maláčová v souvislosti s tím oznámila, že veškeré body projednává i s některými budoucími členy vlády. Konkrétní být nechtěla.

"Jde o komplexní změnu dávky na bydlení, abychom dokázali situaci operativně řešit a reagovat," uvedla šéfka resortu práce a sociálních věcí. Současně potvrdila, že kvůli zdražování energií počítá z dlouhodobého hlediska zejména s navýšením tzv. normativních nákladů na bydlení. Tento údaj je důležitý pro výpočet sociálních dávek, které vláda upravuje vždy od ledna.

​"Navrhneme úpravu dávek na bydlení tak, aby, až bude ustavena nová Sněmovna, při zvýšení cen energií například na pětinásobek dokázaly dávky na bydlení na takovou situaci reagovat, protože při současném znění legislativy to prostě nejde," uvedla už dříve Maláčová.

Na tiskovou konferenci se podívejte ZDE: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Česko za pátek eviduje 17 659 nově potvrzených případů covidu-19

V pátek v Česku přibylo 17 659 případů covidu, což je o 2 700 méně než před týdnem. Nejvíce nakažených na 100 000 obyvatel je momentálně v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště, Olomouc a Žďár nad Sázavou. V nemocnicích se s covidem aktuálně léčí 6 786 pacientů, z toho 1 052 s těžkým průběhem. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Krátká zpráva

Americké tajné služby zjistily, že Rusko plánuje invazi na Ukrajinu

Rusko podle amerických tajných služeb plánuje možnou invazi na Ukrajinu, píše agentura AP. Mohlo by se tak stát už na začátku roku 2022. Do invaze by se zapojilo asi 175 000 vojáků, polovina z nich je už teď podle amerických tajných služeb rozmístěna okolo ukrajinských hranic. Cílem akce má být záruka od amerického prezidenta Joe Bidena, že Ukrajina nevstoupí do NATO. Biden se v pátek zavázal, že pro ruského prezidenta Vladimira Putina velmi ztíží jakoukoli vojenskou akci, kterou by na Ukrajině chtěl provést. "Dávám dohromady to, co si myslím, že bude nejsmysluplnější soubor iniciativ, které velmi, velmi ztíží to, co Putin plánuje udělat a čeho se lidé obávají, že by mohl udělat," řekl Biden agentuře AP.

Píše se na Deník.cz