Domácí

Čtenáře vyděsil obří mrak nad elektrárnou! Experti vysvětlili, o co jde

Čtenáře vyděsil obří mrak nad elektrárnou! Experti vysvětlili, o co jde
Zdroj: Hana Podrazká

V úterý dopoledne Čechy zaskočil zvláštní mrak nad chvaletickou elektrárnou. Čtenářům úkaz připomněl apokalyptické záběry. Experti proto vysvětlili, o co se jednalo.

Pozorní lidé si mohli v úterý dopoledne nad Tepelnou elektrárnou Chvaletice povšimnout velkého mraku, který vypadal jak z katastrofického filmu. Některé čtenáře neobvyklý jev vyděsil. Odborníci vzápětí vysvětlili, o co jde.

"Byl jsem ohromen," napsal čtenář TN.cz Milan z Kolína, který si podivného mraku všiml. "Výjev jako z apokalypsy. Chvaletická elektrárna 'vypšoukla' páru," popsal obří mrak Milan.

Netradiční mrak překvapil dokonce i samotné pracovníky elektrárny, nad kterou se vznášel. "Během dne jsme v elektrárně mohli pozorovat zajímavý jev. Vodní pára, která standardně odchází z chladicích věží, vytvořila na obloze velmi nevšední útvar," uvedla tisková mluvčí Sev.en Energy Gabriela Sáričková Benešová. 

Apokalyptická fotka čtenáře Milana:

Zdroj: TN.cz

​Atraktivní podívaná byla podle ní způsobena vlivem tlaku vzduchu. S tím souhlasí i konzultantka počasí Dagmar Honsová. "Jedná se o běžný kupovitý oblak, který vznikl nad věžemi kvůli vyšší vlhkosti i teplotě vzduchu," vysvětlila Honsová.

Související obsah

​Podle ní tato oblačnost vzniká často a její tvar i velikost se mění v závislosti na aktuálních povětrnostních podmínkách. Sáričková Benešová doplňuje, že vodní páru elektrárna spolu s vědci pravidelně monitoruje pomocí vzducholodi, která měří přítomnost látek ve vodní páře.

​"Unikátní výzkum potvrdil, že díky práci chladicích věží se do ovzduší dostává méně jemných prachových částic než při odvádění spalin do komína," doplnila Sáričková Benešová.

Podívejte se na fotku vzducholodi:

Zdroj: Sev.en Energy
TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz