Ekonomika

Inflace strmě roste. Zdražuje většinu zboží a pálí úspory na popel, říká ekonom

Inflace strmě roste. Zdražuje většinu zboží a pálí úspory na popel, říká ekonom
Zdroj: Getty Images

Meziroční míra inflace se letos v říjnu vyšplhala na 5,8 procenta, oproti září jde o nárůst o 0,9 procentního bodu. Podle ekonomů se ceny zvyšují nejvíc od října 2008, kdy byla inflace na šesti procentech. A tempo jejich růstu je nejvyšší od ledna 2012.

Inflace se stále vzdaluje od svého tolerančního pásma a dá se očekávat, že Česká národní banka (ČNB) na to zareaguje. Myslí si to ekonom Štěpán Křeček. "Ta pravděpodobně bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb, což bude zpomalovat hospodářský růst České republiky," prohlásil. Koncem září už zvedla základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 1,5 procenta.

Doba podle něj přeje dlužníkům, kteří mají úvěry s nízkými úroky. "Jim vysoká inflace pomáhá znehodnocovat peníze, které dluží. Naopak střadatelé, kteří své úspory nechávají na běžných bankovních produktech, musí počítat s tím, že jim inflace pálí úspory na popel," vysvětlil Křeček.

Zdražuje drtivá většina zboží i služeb. Ceny narostly o 5,4 procenta, respektive o 6,6 procenta. Kromě zrychlování růstu cen nájemného se zdražuje i vodné, stočné a tuhá paliva. Projevovat se prý začínají i vyšší ceny elektřiny a zemního plynu.

Související obsah

​Pohonné hmoty už zdražily o 26,8 procenta, benzín stojí přes 37 korun za litr a nafta je za 36 korun. "Může to snižovat mobilitu lidí. Těm se navíc skokově zvyšují ceny vybraných potravin, stravovacích služeb, oděvů a obuvi," upozornil ekonom.

"Prudký růst o 12,8 procenta nastává i u nákladů vlastnického bydlení. To je důsledek růstu cen stavebních materiálů a prací. Navíc nedostatek nemovitostí na trhu tlačí na zvyšující se ceny nových bytů, což se promítá do takzvaného imputovaného nájemného," uzavřel Křeček.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz