Ekonomika

Inflace strmě roste. Zdražuje většinu zboží a pálí úspory na popel, říká ekonom

Inflace strmě roste. Zdražuje většinu zboží a pálí úspory na popel, říká ekonom
Zdroj: Getty Images

Meziroční míra inflace se letos v říjnu vyšplhala na 5,8 procenta, oproti září jde o nárůst o 0,9 procentního bodu. Podle ekonomů se ceny zvyšují nejvíc od října 2008, kdy byla inflace na šesti procentech. A tempo jejich růstu je nejvyšší od ledna 2012.

Inflace se stále vzdaluje od svého tolerančního pásma a dá se očekávat, že Česká národní banka (ČNB) na to zareaguje. Myslí si to ekonom Štěpán Křeček. "Ta pravděpodobně bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb, což bude zpomalovat hospodářský růst České republiky," prohlásil. Koncem září už zvedla základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 1,5 procenta.

Doba podle něj přeje dlužníkům, kteří mají úvěry s nízkými úroky. "Jim vysoká inflace pomáhá znehodnocovat peníze, které dluží. Naopak střadatelé, kteří své úspory nechávají na běžných bankovních produktech, musí počítat s tím, že jim inflace pálí úspory na popel," vysvětlil Křeček.

Zdražuje drtivá většina zboží i služeb. Ceny narostly o 5,4 procenta, respektive o 6,6 procenta. Kromě zrychlování růstu cen nájemného se zdražuje i vodné, stočné a tuhá paliva. Projevovat se prý začínají i vyšší ceny elektřiny a zemního plynu.

Související obsah

​Pohonné hmoty už zdražily o 26,8 procenta, benzín stojí přes 37 korun za litr a nafta je za 36 korun. "Může to snižovat mobilitu lidí. Těm se navíc skokově zvyšují ceny vybraných potravin, stravovacích služeb, oděvů a obuvi," upozornil ekonom.

"Prudký růst o 12,8 procenta nastává i u nákladů vlastnického bydlení. To je důsledek růstu cen stavebních materiálů a prací. Navíc nedostatek nemovitostí na trhu tlačí na zvyšující se ceny nových bytů, což se promítá do takzvaného imputovaného nájemného," uzavřel Křeček.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Česko za pátek eviduje 17 659 nově potvrzených případů covidu-19

V pátek v Česku přibylo 17 659 případů covidu, což je o 2 700 méně než před týdnem. Nejvíce nakažených na 100 000 obyvatel je momentálně v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště, Olomouc a Žďár nad Sázavou. V nemocnicích se s covidem aktuálně léčí 6 786 pacientů, z toho 1 052 s těžkým průběhem. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Krátká zpráva

Americké tajné služby zjistily, že Rusko plánuje invazi na Ukrajinu

Rusko podle amerických tajných služeb plánuje možnou invazi na Ukrajinu, píše agentura AP. Mohlo by se tak stát už na začátku roku 2022. Do invaze by se zapojilo asi 175 000 vojáků, polovina z nich je už teď podle amerických tajných služeb rozmístěna okolo ukrajinských hranic. Cílem akce má být záruka od amerického prezidenta Joe Bidena, že Ukrajina nevstoupí do NATO. Biden se v pátek zavázal, že pro ruského prezidenta Vladimira Putina velmi ztíží jakoukoli vojenskou akci, kterou by na Ukrajině chtěl provést. "Dávám dohromady to, co si myslím, že bude nejsmysluplnější soubor iniciativ, které velmi, velmi ztíží to, co Putin plánuje udělat a čeho se lidé obávají, že by mohl udělat," řekl Biden agentuře AP.

Píše se na Deník.cz