Domácí

Nákupy v Německu a v Polsku: Přečtěte si, kdo zdražuje a kde je levněji

Levné nákupy v Německu zřejmě skončily. Pandemie a rostoucí inflace šroubují ceny nahoru nejenom v Česku, ale i u našich západních sousedů. Ceny mnoha potravin šly v tamních obchodech nahoru i o třetinu. V Polsku se dá pořád ještě ušetřit, hlavně jídlo je tam levnější než v Česku.

Petr a Lenka Racinovi bydlí v Chlumci na Ústecku. V minulosti provozovali restauraci, takže s nákupy potravin mají bohaté zkušenosti. Odjakživa je prý nakupují v Německu, původně kvůli nižší ceně, teď hlavně kvůli kvalitě.

"Sýry, salámy, dětský potřeby, prášek na praní, klasické věci do domácnosti. Plný vozík za 130 eur (asi 3300 korun, pozn. red.). V Německu je jiná kvalita. Sýry, salámy, veškeré tyto věci, i bonbóny mají lepší, chutnější, sýry jsou kvalitnější," popsal Petr Racina. "Mně to chutná víc než v Čechách. Cenově je to asi nastejno. Šlo to nahoru," doplnila Lanka Racinová.

Paní Lenka tím potvrzuje konec levnějších nákupů. Zatímco před pandemií byla parkoviště u německých supermarketů plná českých registračních značek, teď už tam češtinu tak často neuslyšíte. Zdražování se Německu nevyhnulo.

Související obsah

​Štáb TV Nova zkusil nakoupit alespoň to nejzákladnější, co každá rodina bezpochyby využije. Vejce, sýr, šunku, brambory, mléko, jogurty, maso nebo třeba prací prášek. Takový nákup v Německu koupíte za 43 euro, což je v přepočtu přibližně 1100 korun.

A kdo byl zvyklý na své oblíbené potraviny, hned je mu jasné, že si připlatí. Chléb stál dříve 42 korun, teď je za 57. Stejně tak šunka, dříve za 37, teď za 50. Na původních cenách se drží snad jen drogerie.

A teď pro porovnání stejný nákup v Česku. U nás i přes stoupající inflaci vychází levněji mléko, pečivo, brambory, ovoce a zelenina. Naopak drogerie je výrazně dražší. V Česku podobný nákup vychází na 950 korun, to znamená o 150 korun levněji než v Německu.

Související obsah

Nákupy v Polsku

Zato nákupy v Polsku se stále vyplácejí. I když se i tam ceny potravin zvedly, vyrovnává to historicky nejpříznivější kurz mezi korunou a zlotým. Problém je snad pouze v tom, že zejména v pohraničí obchody nestačí doplňovat zboží.

Dlouhé roky vycházel jeden zlotý kolem 6,5 koruny. Dnes se dá koupit o korunu levněji. Třeba kuřecí čtvrtky vyjdou v supermarketu na 34 korun. V akci stojí i 17 korun za kilo. Problém je, že už nejsou. Podobné to je u ostatního zlevněného masa.

Co v Polsku zdražilo, je mléko. Plnotučné stávalo kolem desetikoruny, dnes vychází na 15 korun. A nejlevnější vajíčka stojí v přepočtu 3,4 koruny za kus.

Související obsah

​Na polské tržnici prodavač ochotně ukazuje svoje ovoce i zeleninu. "Tady stojí jablíčka 25 korun, u vás 60. Hrušky 50 korun. Švestky 40 korun, u vás 60. Česnek taky. U vás 290 a tady 150," srovnal prodejce zeleniny Robert Maż.

Čím dál do vnitrozemí, tím víc ceny stoupají. I tak se dá udělat dobrý nákup. Ve větším balení cibule vyjde na sedm korun za kilo a brambory na 8 korun a 50 haléřů.

Polsko si nižší ceny potravin oproti Česku může dovolit. Zemědělsky orientovaný stát poskytuje tamním farmářům velké daňové úlevy. Třeba poskytnuté dotace nemusí vykazovat jako příjem a sociální a zdravotní pojištění platí paušálem.

Na reportáž TV Nova o nákupech v Polsku se můžete podívat níže:

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chile povolilo sňatky osob stejného pohlaví

Chilský kongres schválil sňatky mezi osobami stejného pohlaví. Zákon ještě musí podepsat prezident, ale ten se již dříve vyslovil pro. V konzervativní katolické zemi trvalo schválení zákona čtyři roky. Chile se tak přidalo k více než dvacítce zemí světa, kde jsou homosexuální sňatky legální. Z Latinské Ameriky jsou to ještě Argentina, Brazílie, Kolumbie, Kostarika a Uruguay.

Krátká zpráva

Odborníci uklidňují, omikron nebude horší než delta

"Dle dosavadních zjištění je ‘téměř jisté‘, že covidová mutace omikron nevyvolává těžší průběh nemoci než varianta delta, spíše by to mohlo být naopak, i když je nakažlivější," prohlásil epidemiolog a poradce americké vlády Anthony Fauci. Podobně se vyjádřil představitel Světové zdravotnické organizace Michael Ryan, který nepochybuje o tom, že současné vakcíny ochrání i v případě varianty omikron před těžkou formou onemocnění.

Píše se na Deník.cz