Domácí

Stromky, kluziště a jarmarky. Města chystají bohatší Vánoce

Města po celé republice se připravují na blížící se vánoční svátky. Do ulic instalují výzdobu, vánoční stromy a plánují adventní programy. Hotovo musí mít do 28. listopadu, tedy do letošní první adventní neděle.

Ve skladech se ještě naposledy kontroluje vánoční výbava. V ulicích měst už začínají instalovat výzdobu. "My jsme pořádali na sociálních sítích výběrové řízení na hlavní vánoční strom na Pernštýnské náměstí," řekl Radim Jelínek, mluvčí města Pardubic.

A třeba ve Zborné na Jihlavsku je už dokonce vyzdobený vánoční strom. Oproti loňsku plánují města i bohatší vánoční program, třeba v Jihlavě staví ledové kluziště. "Děláme mantinely, potom se to doplní ledem," popsal přípravy dělník Pavel Pečenka.

Související obsah

​"Chceme ještě větší jarmark se spoustou stánků s občerstvením," řekl Radovan Daněk, mluvčí jihlavského magistrátu. Obyvatelé města mají podle ankety jasno, jak by Vánoce v Jihlavě měly vypadat. "Měl by tady být koncert pro lidi, ať se pobaví," myslí si. "Živá hudba by měla hrát a nějaká dětská vystoupení," dodal další. 

Letošní vánoční svátky se městům oproti loňsku také prodraží. Třeba Jihlavu loni stály pár desítek tisíc, letos ji ale podle plánů vyjdou na sedm milionů korun.

ts, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA plánují v dohledné době ponechat v Evropě 100 000 vojáků

Očekává se, že USA plánuje v dohledné budoucnosti rozmístit v Evropě 100 000 vojáků, pokud Rusko nebude eskalovat a ohrožovat Švédsko a Finsko nebo členy NATO, uvedlo CNN s odkazem na několik amerických představitelů. Počty by se mohly dočasně zvýšit, pokud NATO v Evropě uskuteční více vojenských cvičení, popřípadě by USA mohly přidat další základny, pokud se v Evropě změní bezpečnostní situace. Plány jsou zvažovány po čtvrtečním setkání vojenských velitelů NATO v Bruselu.

Krátká zpráva

Z Azovstalu měli odejít všichni obránci, tvrdí ruská média

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu oznámil Vladimiru Putinovi, že k 20. květnu byli z Azovstalu evakuováni všichni ukrajinští bojovníci, uvedla agentura RIA Novosti. Celkem se mělo jednat o 2 439 bojovníků pluku Azov a dalších ukrajinských obránců operujících na území Azovstalu. Šojgu informoval ruského prezidenta Vladimira Putina o dokončení operace a úplném osvobození Azovstalu a města Mariupol od ukrajinských obránců.

Píše se na Deník.cz