Zahraničí

Němci doporučují mladým vakcínu od Pfizeru před tou od Moderny

Němci doporučují mladým vakcínu od Pfizeru před tou od Moderny
Ilustrační snímek Zdroj: TV Nova

Němečtí lékaři doporučují lidem pod 30 let očkovat se vakcínou od Pfizeru. Vakcína od Moderny může u mladých častěji způsobit zánět srdečního svalu.

Podle německé očkovací komise (Stiko) by se mladí lidé do 30 let měli očkovat vakcínou Comirnaty od BioNTechPfizeru. Doporučení vydali na základě nových dat. Ta ukázala, že u mladých je větší pravděpodobnost vzniku zánětu srdečního svalu po aplikaci vakcíny Spikevax od Moderny, než po aplikaci vakcíny od Pfizeru, napsal Spiegel.

"Toto doporučení platí jak pro první dávky, tak pro případné přeočkování," uvádí komise. Očkování vakcínou od Moderny komise také nedoporučuje těhotným ženám, i když u nich neexistuje žádné srovnání z výzkumu.

Související obsah

​Německo není první země, která mladým nedoporučuje očkování vakcínou od Moderny. Švédsko neočkuje lidi do 30 let od Moderny již od října. Francie rovněž mladým doporučuje vakcínu od Pfizeru a stejně je tomu i ve Velké Británii.

Nutno ale dodat, že podle izraelské studie je riziko zánětu srdečního svalu výrazně vyšší při nakažení covidem-19, než po očkování. Tamní vědci sledovali 1,7 milionu lidí, z nichž jedna polovina byla očkovaná a druhá ne. Zjistili, že v průměru u dvou lidí ze 100 000 se objevily problémy se zánětem srdečního svalu po očkování. U neočkovaných to bylo 11 ze 100 000 lidí.

Zánět srdečního svalu je obvykle důsledkem virové infekce.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz