Domácí

MeSES vyzvala k pravidelnému testování. Situace je podle ní vážná

Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) ve středu uspořádala první tiskovou konferenci. Důvodem, proč se členové skupiny rozhodli vystoupit, je závažnost současné situace ohledně šíření covidu-19. Na brífinku představili doporučení, podle kterých by se mělo postupovat v boji s epidemií. Zásadní je podle nich především pravidelné testování.

Odborníci z MeSES se rozhodli poprvé veřejně vystoupit kvůli zhoršující se epidemické situaci. "Opět slýcháváme, že máme robustní zdravotní systém. Že jsme určitě už dostatečně promořeni, aby se ta křivka zase zlomila. A my máme dejavu," řekl na úvod epidemiolog Petr Smejkal.

Členům MeSES dělá starosti povolební vývoj v Česku. "Všechno se asi zdrží. Ti, co odchází, zřejmě nechtějí být nepopulární a noví si zřejmě dají načas," uvedl Smejkal s tím, že oproti loňsku je na situaci lepší to, že část populace je naočkovaná. Podle Smejkala ale ne natolik, abychom si mohli oddechnout. Řekl také, že procentem naočkovaných se řadíme spíše k východní Evropě, i když z jejích států jsme na tom asi nejlíp.

Související obsah

Experti nejsou spokojení ani s tím, jak vláda kalkuluje při stanovování opatření. "Stále je nám říkáno, že to nemocnice zvládnou, že na tom budeme lépe než loni. Jenže ono jde o personál, zdravotníci si za tu uplynulou dobu prožili něco, co nikdy v životě nezažili. Teď je zatíží už jen půlka toho vypětí znovu tak, že budou uvažovat nad tím, jestli tu práci vůbec mají dělat dál," varoval Smejkal před důsledky dalšího zatížení zdravotníků.

Podle epidemiologa Rastislava Maďara není možné se spoléhat na to, že epidemie skončí s tímto rokem. "Je možné, že se v únoru dostaví šestá vlna, nebo druhá část té páté," uvedl Maďar s tím, že situace ještě bude vážná. Odborníci odhadují, že to tak bude ještě 8 až 12 týdnů. Podle epidemioložky Ruth Tachezy se dá očekávat, že epidemie bude pokračovat i v prvních měsících příštího roku, protože právě tehdy mají lidé nejnižší imunitu a počty úmrtí jsou v tomto období každoročně nejvyšší.

Doporučení pro zvládnutí epidemie

Odborníci na konferenci zdůraznili, že při současném vývoji se nedá opřít jen o očkování, ale musí se dodržovat i další opatření. "Doporučujeme neustále, že testování a trasování je důležité a vidíme, že se to neděje. Nic z toho není ideální. Toto nás všechno sice něco stojí, ale je to levnější než lockdown a všechno uzavírání, které nás čeká, když se to nebude dít," uvedl Smejkal.

MeSES představila i několik pravidel, která by dle odborníků měla vést k úspěšnému zvládnutí další vlny epidemie. Jde zejména o zvýšení četnosti testování na základních a středních školách, ale nejen tam. Testování je podle odborníků důležité v tom, že včasné odhalení viru umožní podání léků, které dokážou zabránit těžkým průběhům onemocnění.

Související obsah

"Další pomůckou v boji s epidemií by mělo být posílení mobilních očkovacích týmů, jelikož v regionálních místech je proočkovanost menší," uvedla epidemioložka Ruth Tachezy. MeSES by dále chtěla podpořit praktické lékaře, aby stále vysvětlovali výhody očkování. Ekonomickým nástrojem by pak mohlo být například volno po očkování. Ve firmách odborníci doporučují kontrolovat OTN a vyžadovat nošení respirátorů.

Odborníci z MeSES znovu apelovali na všechny neočkované, aby si svoje důvody opět promysleli. Vyzvali také lékaře, aby si dobře promysleli, jaká slova volí, když veřejnost informují o vakcínách. Zároveň požádali veřejnost, aby dodržovala hygienická opatření, která jsou v boji s covidem zásadní.

Ruth Tachezy z MeSES promluvila k dalším opatřením:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz